سایز متن   /

نفت کردستان عراق در دست اسرائیل

مقام های محلی منطقه کردستان عراق با وجود هشدارهای مکرر دولت بغداد همچنان نفت خود را از طریق ترکیه به بازارهای جهانی می فرستد.

به گزارش کوردپاریز، به نقل از روزنامه آیدینلیک چاپ ترکیه گزارش کرد : از ماه ژوئن ۲۰۱۴ تاکنون ۲۳ نفتکش محموله های نفتی منطقه کردستان عراق را از بندر جیهان در جنوب ترکیه به بازارهای جهانی منتقل کرده است که محموله های ۱۱ نفتکش از این بیست و سه نفتکش به دست رژیم اسرائیل رسیده است.

آیدینلیک نوشت : مقدار زیادی از محموله های نفتی ارسالی برای اسرائیل در پالایشگاه این رژیم تصفیه شد و اسرائیل هم اکنون از فرآورده های نفتی حاصله مانند بنزین ، مازوت (نفت سیاه) و کروزین (سوخت هواپیما) استفاده می کند.

این روزنامه ترک نوشت : همه نفتکش هایی که نفت منطقه کردستان عراق را از بندر جیهان بارگیری می کنند ، متعلق به شرکت های یونانی است .

دولت عراق بارها به مقام های محلی منطقه کردستان درباره فروش نفت از طریق ترکیه هشدار داده و فروش نفت این منطقه را غیرقانونی اعلام کرده است .

وزارت نفت عراق نیز از همه کشورها و شرکت های نفتی که در فروش نفت منطقه کردستان دست دارند ، به مجامع ذیربط شکایت کرده است .

مسئولان وزارت نفت عراق اعلام می کنند که تحقیقاتی را درباره مساله انتقال نفت منطقه کردستان به اسرائیل آغاز کرده اند و اگر این مساله واقعیت داشته باشد ، اداره محلی منطقه کردستان باید منتظر پیامدهای ناگواری باشد .

آیدینلیک افزود : نفتی که از منطقه کردستان عراق به بندر جیهان ترکیه منتقل می شود ، از طریق دو شرکت تراویگورا و پتراکو به بازارهای جهانی فرستاده می شود .

به گفته تانز ییلدیز وزیر انرژی و منابع طبیعی ترکیه ؛ از روز ۲۴ سپتامبر ۲۰۱۴ تاکنون ۱۳ میلیون و ۷۰۰ هزار بشکه از بندر جیهان صادر شده است که اداره محلی منطقه کردستان عراق تاکنون یک میلیارد و ۳۰۰ میلیون دلار به عنوان بهای نفت صادراتی اش دریافت کرده است .

تانز اعلام کرد که ۲۰۰ میلیون دلار از درآمدهای نفتی منطقه کردستان عراق در حساب های دولتی بانک خلق ترکیه واریز شده و با توجه به خبر فروش ۵۰ درصد از نفت منطقه کردستان به اسرائیل باید گفت که ۵۰ درصد از اموال موجود در بانک خلق ترکیه از سوی اسرائیل واریز شده است .

اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
برچسب ها:
دیدگاهها

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی