سایز متن   /

نوشته ایلنور چویک در روزنامه دیلی صباح ترکیه:

حزب دموکراتیک خلق ها (HDP)به میزان زیادی به مسائل مذهبی پرداخته است و از یک سو سعی در جلب آراء طرفداران سکولار حزب اصلی اپوزیسیون، یعنی حزب جمهوری خواه خلق (CHP) دارد و از سوی دیگر برای گسترش احساسات ضد اسلامی در میان کردهای شرق و جنوب شرقی آناتولی جهت افزایش آراء خود در انتخابات ۷ ژوئن تلاش می کند.

PKK، که در واقع هیچ سر و کاری با سیاست ندارد و تصمیم گرفته با نبرد خشونت‌آمیز به مدت تقریباً چهار دهه علیه ترکیه مبارزه کند، به عنوان یک نهاد مارکسیستی همواره با اسلام در تضاد بوده و خدا نا باوری را در میان مردم شرق و جنوب شرقی ترکیه تقویت کرده است. در این مناطق که مردم همچنان خالصانه به دین اعتقاد دارند، PKK قادر به از بین بردن نام نیک اسلام نشده است، از همین رو در سال های اخیر از لحن ضد دینی خود کاسته است.

با این حال، در مدت اخیر متأسفانه شاهد بوده ایم که PKK بر ضد اسلام گستاخانه تر از پیش عمل کرده و HDP هم که مانند شعبۀ سیاسی این گروه شبه نظامی عمل می کند، در حال ادامه دادن راهش است.

دوستان کرد ما در شهرستان لیجه استان دیاربکر در جنوب شرقی کشور به ما گفتند که برخی از شبه نظامیان PKK که در حال حاضر از کوه پایین آمده اند و در جامعه “ذوب” شده اند به دیگر کردها می گویند که نماز نخوانند. بنا به گزارش های رسیده این افراد یک کمپین رعب و وحشت علیه مسلمانان مؤمن به راه انداخته اند و به آنها فشار می آورند که در انتخابات آینده به HDPرأی بدهند، نه به حزب عدالت و توسعه (آک پارتی) یا به حزب مذهبی متمایل به کرد مطالبۀ آزاد (HÜDA PAR).

دمیرتاش احتمالاً امید به کسب برخی از آرای سکولار در غرب ترکیه دارد، اما در روندی که در پیش گرفته است دارد مسلمانان را از خود می راند، آن هم در زمانی که به تمام آراء ممکن برای عبور از حد نصاب ۱۰ درصدی و فرستادن حزب HDP به پارلمان نیاز دارد.

بنا به گزارش های رسیده PKK از طرفدارانش خواسته که در هر گونه اعمال خشونت آمیز درگیر نشوند و ایجاد هرج و مرج نکنند، آرامش داشته باشند و به عبور HDP از حد نصاب کمک کنند.

منبع: کردپرس

اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
برچسب ها:
دیدگاهها

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی