سایز متن   /

ترکیه تاکنون مرزهای خود را با مناطق کردنشین سوریه که در کنترل کردها است مسدود کرده است و مرزهای سوریه که منتهی به شهر رقه پایتخت داعش است باز است. این یعنی ترکیه از ۲ امارت کردستان عراق و داعش حمایت می کند. اهداف استراتژیک ترکیه در این حمایت چیست؟

ترکیه ای که در سالهای پیشین مخالفت جدی با کردها داشت و درگیر نبرد طولانی با آنها بود، امروزه به طور تلویحی به حامی استقلال کردستان عراق تبدیل شده است. اما هدف از این تغییر رویکرد چیست؟
همزمان با آغاز تبلیغات انتخابات پارلمانی ترکیه، رجب طیب اردوغان اعلام کرد که آنها در موضوع استقلال کردستان عراق بی طرف هستند و این یک موضوع داخلی است و حق کردهاست که استقلال پیدا کنند.
همزمان با این سخنان، حزب عدالت و توسعه همان حزب رئیس جمهور شماری از کردهای نزدیک به حزب دمکرات کردستان عراق را در لیست انتخاباتی خود قرار داد تا بتواند آرای کردها را در ترکیه کسب کند.

حزب عدالت و توسعه در ترکیه در حالی که مخالف هر نوع هویت بخشی به کردها در ترکیه است به یکباره از استقلال کردستان عراق حمایت می کند، این تغییر مواضع در خصوص کردها را چگونه می توان ارزیابی کرد؟ البته نباید از یاد برد که ترکیه تاکنون مرزهای خود را با مناطق کردنشین سوریه که در کنترل کردها است مسدود کرده است و مرزهای سوریه که منتهی به شهر رقه پایتخت داعش است باز است. عملا این بدین معناست که ترکیه از ۲ امارت کردستان عراق و داعش حمایت می کند.چرا؟ اهداف استراتژیک ترکیه در این حمایت چیست؟ دولت ترکیه در حقیقت در پی تجدید حیات امپراطوری عثمانی است و امروز با کمک داعش و بخشی از کردهای عراق می خواهد این امپراطوری را احیاء کند.

از یک سو می کوشد با استقلال کردستان عراق و مستعمره کردن آن سامان وانرژی این منطقه را ببلعد و از سوی دیگر می خواهد با ابزار کردی مانع از گسترش دامنه نفوذ دولت مرکزی عراق. از سوی دیگر با کمک به داعش روزانه صدها هزار بشکه نفت خام دیرالزور و موصل را به قیمت ارزان بدست می آورد. لذا ترکیه امروز از حمایت کردن از استقلال کردستان عراق ابایی ندارد و در شکل دیگر خواهان تجزیه عراق و بازگرداندن مرزهای امپراطوری عثمانی است.

دولت اردوغان با کمک به بحث استقلال کردستان عراق درصدد مصادره کردن مبارزات کردها در ترکیه، سوریه و حتی کردستان عراق است. این پدیده در میان گروههای کردی کردستان عراق نیز به خوبی درک شده است از این رو جز یک گروه بقیه گروهها در قالب کمپین تبلیغاتی در تلاش برای بالا بردن آرای حزب دمکراتیک خلق در ترکیه هستند .اردوغان در حقیقت در تلاش برای غارت مال و سامان مردم سوریه و کردستان عراق است که متاسفانه در اقلیم نیز برخی برای تحقق این شعار بلندگوی وی شده و حاضر به مصادره کردن مبارزات کردی به قیمت زیر یوغ ترکیه رفتن می باشند.

آسیب شناسی سیاستهای کردی در کردستان عراق نیازمند بررسی اهداف و نیات ترکیه می باشد، این کشور علیرغم شعارهای سیاسی روزانه خود می کوشد مبارزات کردی برای همیشه مصادره گردد. قطعا الحاق و غارت کردستان عراق و سوریه برای ترکیه بهتر از پیوستگی مبارزات کردها در عراق و ترکیه است که امروز با پدیده داعش دست و پنجه نرم می کنند. ترکیه در تلاش برای تثبیت هویت داعش از یک سو و استقلال کردستان عراق با آنچه مورد نظرش هست می باشد.

ترکیه در سالهای گذشته نشان داده است برای تحقق اهداف خود دست به تحرکات خطرناک می زند که در درازمدت می تواند هویت منطقه را در خطر قرار دهد لذا در کنار هم قراردادن این پازلها برای پرهیز از آسیب آن ضروری است.

منبع: بولتن نیوز

اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
برچسب ها:
دیدگاهها

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی