سایز متن   /

استانداری آذربایجان غربی و مسئولان اقلیم کردستان عراق در رابطه با توسعه مبادلات مرزی و تلاش برای رسمی شدن مرز کیله سردشت و تسهیل تردد مرزی تفاهم نامه همکاری مشترک امضا کردند.

کوردپاریز/ عزیز حسنی فرماندار سردشت روز سه شنبه در در خصوص این تفاهم‌نامه گفت: این تفاهم نامه همکاری مشترک به امضای استاندار آذربایجان غربی و رئیس اداره منطقه راپرین اقلیم کردستان عراق رسید. در این تفاهم همکاری بر تلاش جدی برای رسمی شدن مرز کیله از طریق مبادی ذیربط و پیگری جدی آن تاکید شده است. در این تفاهم نامه همکاری ایجاد دوایر حکومتی در طرف اقلیم کردستان عراق در راستای صادرات و واردات ظرف ۲۵ روز آینده در نقطه مقابل مرز کیله و ارایه امکانات رفاهی آب و برق از سوی طرف ایرانی، آسفالت جاده کیله به قلعه دیزه عراق توسط شرکت ایرانی، انجام عملیات مین روبی میدان بازارچه طرف عراق توسط یک شرکت ایرانی و آموزش ناظران گمرک عراق توسط اداره گمرک استان آذربایجان غربی به تعداد ۲۰ نفر مورد تاکید طرفین قرار گرفته است.
در تفاهم همکاری مشترک همچنین مقرر شده است که حوزه نظارت بر گمرک آذربایجان غربی و مدیرکل گمرک اقلیم کردستان عراق در راستای رفع مشکلات مرز کیله سردشت ظرف دو هفته هماهنگی های لازم را انجام دهند.
فرماندار منطقه راپرین پشدر اقلیم کردستان عراق و فرماندار سردشت نیز به عنوان مسئول هماهنگی و روابط بین مرزی تعیین شدند.
فرماندار سردشت بیان کرد: با توجه به تاکید استاندار آذربایجان غربی در رابطه با تردد کامیون های باری دو طرف در سردشت و قلعه دیزه عراق ، مقرر شد طرف عراقی ظرف ۱۵ روز موضوع را بررسی و نتیجه آن را به طرف ایرانی اعلام کند. طرف عراقی نیز اعلام آمادگی کرد تا با استفاده از مهر گذرنامه مرز باشماق در مرز کیله برای تردد اتباع طرفین استفاده شود که طرف ایرانی نیز مقرر شد موضوع را بررسی و بعد از دو هفته نتیجه را اعلام کند. برابر موافقت قبلی مقرر شد تا اداره استاندارد در آن سوی مرز کیله دایر شده و در صورت مشاهده هر گونه کالاهای ممنوعه ظرف مدت ۱۰ روز آن را اعلام کند.
در امضای این تفاهم نامه قربانعلی سعادت استاندار آذربایجان غربی و یک هیات از اقلیم کردستان عراق از جمله شماری از نمایندگان پارلمان به سرپرستی وزیر دارایی این اقلیم نیز حضور داشتند.
مرز کیله در ۱۷ کیلومتری شهرستان مرزی سردشت قرار دارد و نزدیکترین مرز با شهرهای اقلیم کردستان همچون رانیه و قلعه دیزه است.
شهرستان سردشت در جنوب آذربایجان غربی و در فاصله ۲۴۴ کیلومتری ارومیه مرکز استان واقع شده است.

منبع: ایرنا

اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
برچسب ها:
دیدگاهها

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی