سایز متن   /

ترکیه توسط یک سیستم پارلمانی توسط “مجلس کبیر ملت ترکیه” (Türkiye Büyük Millet Meclisi) هدایت می‌شود که اعضای آن برای مدت چهار سال انتخاب می‌شوند. این مجلس دارای ۵۵۰ کرسی است که بر اساس جمعیت نواحی انتخاباتی توزیع شده‌اند.

برای مثال استانبول، که به سه منطقه انتخاباتی تقسیم شده، دارای ۸۵ کرسی و آنکارا، پایتخت ترکیه، دارای ۳۰ کرسی است. براساس تغییراتی که اخیرا توسط هیأت عالی انتخابات ترکیه انجام شده، برخی استان‌هایی که در نواحی کم‌جمعیت ترکیه قرار دارند هم‌اکنون از یک کرسی برخوردار هستند.

رقابت احزاب نه افراد

احزابی که در انتخابات مجلس ترکیه شرکت کرده‌اند مطابق آرائی که در یک ناحیه به دست آورده‌اند کرسی‌های آن را در مجلس، البته بر اساس فرمولی که بعدا توضیح داده خواهد شد، کسب می‌کند. بنابراین، رأی‌دهندگان انتخاب خود را درباره احزاب اعلام می‌کنند نه نامردها. با این حال احزاب لیست کاندیداهای خود را نیز، به ترتیب ترجیح، اعلام می‌کنند تا رأی‌دهندگان بدانند که چه کسی در آینده نمایندگی‌ آنها را بر اساس سهم حزب از آراء بر عهده خواهد داشت.

آنهایی که در بالای لیست نواحی‌ای که انتظار می‌رود حزب‌شان در آنجا آراء زیادی را بدست آورند، قرار دارند، پیش از شروع انتخابات مطمئن هستند که کرسی‌شان در پارلمان تضمین شده است.

البته نامزدها به صورت مستقل نیز می‌توانند در انتخابات شرکت کنند. نامزدهای یک حزب زمانی که می‌دانند حزب‌شان حداقل آراء لازم (باراژ ۱۰ درصدی) برای ورود به مجلس را به دست نخواهند آورد، ممکن است دست به این کار بزنند. اقدامی که نامزدهای کُرد در دو دوره گذشته انتخابات در سال‌های ۲۰۰۷ و ۲۰۱۱ انجام داده‌اند.

باراژ ۱۰ درصدی

احزاب برای اینکه بتوانند به مجلس دست یابند باید دستکم ۱۰ درصد از آراء کل کشور را کسب کنند (باراژ ۱۰ درصد). برای مثال در صورتی که حزب در منطقه‌ای حائز اکثریت آراء شود اما نتواند در کل کشور باراژ ۱۰ درصدی را کسب کند، نمی‌تواند از آن منطقه یا از هر ناحیه انتخاباتی دیگری به مجلس نماینده اعزام کند. آراء‌ حزبی که نتوانسته حداقل ۱۰ درصد را کسب کند به حزب برنده تعلق می‌گیرد. از این رو بسیاری معتقدند این قانون به نفع حزب حاکم و به ضرر احزاب کوچکتر و یا اقلیت‌های قومی و مذهبی است.

ترکیه دارای بالاترین باراژ در میان کشورهایی است که از این سیستم استفاده می‌کنند. این رقم برای برخی کشورهای دیگر به شرح زیر است:

دانمارک (۲%)؛ اسپانیان و مونته‌نگرو (۳%)؛ اسلوونی (۴%)؛ چک، کرواسی، رومانی و صربستان (۵%)؛ روسیه (۷%)؛ لهستان (۵%، یا ۸% برای ائتلاف‌ها؛ اما این قانون درباره احزاب اقلیت‌های قومی اجراء نمی‌شود)، مجارستان (۵% برای یک حزب،‌ ۱۰ درصد برای ائتلاف دو حزبی و ۱۵% برای ائتلاف دو حزبی یا بیشتر) و بلژیک (۵%، بر اساس منطقه‌ای).

با این حال، حزب جامعه دموکراتیک کردها در سال ۲۰۰۷ باراژ ۱۰ درصدی را دور زده و نامزدهای آن به صورت مستقل ثبت نام کردند و پس از ورود به پارلمان یک جناح پارلمانی پدید آوردند – این استراتژی توانست ۲۶ کرسی برای این حزب پدید آورد.

حزب جامعه دموکراتیک در سال ۲۰۰۹ توسط دادگاه قانون اساسی ترکیه غیرقانونی شناخته شده. حزب جایگزین دموکراتیک صلح و آشتی در سال ۲۰۱۱ همین استراتژی را پیاده کرد. اما حزب کردها که اکنون عنوان “حزب دموکراتیک خلق” را برگزیده قرار است در انتخابات ۲۰۱۵ وارد انتخابات شود و این بار نامزدهای این حزب نه به صورت مستقل بلکه در قامت حزبی به رقابت پرداختند.

انتخابات بر اساس سیستم دی‌هوند

اما پیروزی یک حزب در یک ناحیه به این معنا نیست که تمام کرسی‌های این منطقه به نامزدهای آن تعلق خواهند گرفت. نمایندگان مجلس ترکیه بر اساس یک سیستم نسبتی به نام دی‌هوند (D’Hondt) انتخاب می‌شوند. این روش توسط ریاضی‌دانی بلژیکی به نام ویکتور دی‌هوند در سال ۱۸۷۸ معرفی شده و به دو شکل انجام می‌گیرد: لیست بسته (حزب ترتیب انتخاب نامزدها را مشخص می‌کند) و لیست باز (رأی‌دهندگان ترتیب نامزدها را انتخاب می‌کنند).

پس از اینکه تمام آراء شمارش شدند، معادله زیر برای هر یک از احزاب محاسبه می‌شود:

در معادله فوق V تعداد مجموع آراء کسب شده توسط یک حزب در یک حوزه انتخابی است، و

S تعداد کرسی‌هایی است که به هر حزب اختصاص داده شده است، این مقدار در ابتدا برای تمام احزاب صفر است.

مجموع کل آراء برای هر حزب در یک حوزه انتخاباتی ابتدا بر یک سپس دو سپس سه – تا مجموع کرسی‌هایی که در حوزه باید اختصاص یابند – تقسیم می‌شود. فرض کنید که تعداد p حزب و s کرسی وجود دارند. سپس جدولی از اعداد را ترسیم کنید که در آن p ردیف‌ها و s ستون هار را تشکیل می‌دهد. در این جدول i-امید ردیف و j-امین ستون تعداد آرائی است که توسط i-امین حزب بدست آمده و تقسیم بر j شده است. مدخل‌هایی که کرسی به دست می‌آورند بالاترین ارقام در کل جدول هستند؛ هر حزب به تعداد مدخل‌هایی که در ردیفش در این جدول برنده شده‌اند، کرسی کسب می‌کند.

برای مثال در نظر بگیرید که ۲۳۰ هزار رأی دهنده درباره ۸ کرسی میان ۴ حزب تصمیم می‌گیرند. از آنجایی که ۸ کرسی باید اختصاص یابند، مجموع آراء هر حزب را ابتدا به ۱ سپس به ۲، ۳، ۴، ۵، ۶، ۷ و ۸ تقسیم کنید. بالاترین ۸ مدخلی که بیشترین ارقام را در خود جای داده و با ستاره مشخص شده‌اند، کرسی‌ها را به خود اختصاص می‌دهند.

کشورهایی که از سیستم دی‌هوند در انتخابات استفاده می‌کنند عبارتند از:

آلبانی، آرژانتین، اتریش، بلژیک، برزیل، بلغارستان، کامبوج، کیپ‌ورد، شیلی، کلمبیا، کرواسی، چک، دانمارک، تیمور شرقی، اکوادور، استونی، فنلاند، گواتمالا، مجارستان، ایسلند، ژاپن، لوکزامبورگ، مقدونیه، مولداوی، مونتنگرو، هلند، پاراگوئه، پرو، هلند، پرتغال، رومانی، اسکاتلند، صربستان، اسلوونی، سپانیا، ترکیه،‌ اروگوئه و ولز.

اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
برچسب ها:
دیدگاهها

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی