سایز متن   /

صلاح الدین دمیرتاش سال گذشته به مسکو آمده بود و در آن زمان سفر وی بازتاب چندانی نیافته بود و در واقع بدون اطلاع مقامات ترکیه ترتیب داده شده بود که همین امر باعث واکنش شدید اطرافیان اردوغان شد.  دمیرتاش در آن زمان به عنوان رقیب اردوغان در انتخابات ریاست جمهوری و حامی منافع کردها و اقلیت های قومی دیگر مقیم ترکیه شناخته شده بود. در پایان این سفر این سوال مطرح شد که آیا روسیه به منظور تربیت کردن ترکیه، اسلحه به پ.ک.ک می دهد؟ آیا واقعا دمیرتاش برای این کار به روسیه نرفته بود؟

کوردپاریز/  روزنامه نزاویسیمایا در گزارشی به بازتاب ملاقات دمیرتاش با لاوروف پرداخته است. در این گزارش آمده است: تا همین اواخر معلوم نبود سفر صلاح الدین دمیرتاش، رهبر حزب دمکراسی اقوام به روسیه انجام خواهد شد یا خیر ولی دیروز ملاقات وی با سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه فدراسیون روسیه صورت گرفت.

به گزارش زمان روزنامه های روسی سفر رئیس حزب مخالف اردوغان به روسیه را مورد بررسی قرار داده و این سوال را مطرح کرده اند که آیا این دیدار منجر به همکاری تسلیحاتی روسیه و پ.ک.ک در ترکیه خواهد شد؟
به گزارش روزنامه کمرسانت، روز پنجشنبه، صلاح الدین دمیرتاش رهبر مخالفان کرد ترکیه با سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه ملاقات کرد.
این در حالی است که مسکو می داند تماسهای مقامات روسیه با مخالفان اردوغان واکنش تند آنکارا را به دنبال خواهد داشت.
مسکو بعد از حادثه هواپیمای روسی در سوریه با علاقه بیشتری با مخالفان ترکی روابط برقرار می کند. دمیرتاش در ملاقاتش به سرگئی لاوروف گفت که حزب وی از رفتار مقامات ترکیه بعد از سرنگونی بمب افکن روسی انتقاد کرده و از مسکو خواست راه حل دیپلماتیک مناقشه را پیدا کند. گفته می شود در این ملاقات در زمینه سوریه و از جمله درباره گنجاندن کردها در لیست مخالفان سوری جهت مذاکرات آینده با بشار اسد رئیس جمهور سوریه هم حسن تفاهم حاصل شد.
آرسن خزریف پژوهشگر مرکز آسیا و خاور میانه در انستیتوی مطالعات راهبردی روسیه در گفتگو با نزاویسیمایا گازتا همکاری مسکو با حزب دمیرتاش را ضروری دانست زیرا این در واقع تنها حزب مخالف حقیقی در ترکیه امروزی است.
با این حال این کارشناس بعید می داند که همکاری آنها به صورت رسمی و تشریفاتی تنظیم شود. خزریف بعید دانست که مسکو برای حزب کارگران کردستان پ.ک.ک اسلحه بفرستد. در آن صورت، پیمان احتمالی مسکو با کردها به خبری بسیار ناخوشایند برای آنکارا تبدیل خواهد شد.

اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
برچسب ها:
دیدگاهها

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی