سایز متن   /

قرار است نخست وزیر ترکیه باردیگر گفتگوها درباره پروسه آشتی و صلح را در این کشور از سر بگیرد، البته بدون حضور اوجالان و حزب دموکراتیک خلق ها (HDP).

گروهی روشنفکر و روزنامه نگار و شخصیت های مستقل و سیاسی در ترکیه گروهی را تشکیل داده اند تحت نام (مطالبات صلح)، این گروه با احمد داود اوغلو نخست و زیر ترکیه، نشستی را در همین زمینه برگزار کرده است.

به گزارش کوردپاریز به نقل از روزنامه حریت ترکیه، یکی از حاضرین در نشست مذکور در خصوص مباحث بحث شده در این نشست گفته: دیگر حکومت تحمل این همه فشار داخلی را ندارد و نمی تواند به این وضعیت در شهرهای جیزره و سلوپی و منطقه ی سور ادامه دهد.

این روزنامه به این نکته هم اشاره کرده که نخست وزیر قصد دارد باردیگر بر سر میز مذاکره بنشیند، اما این بار قرار نیست عبدالله اوجالان و حزب دموکراتیک خلق ها در آن حضور داشته باشند و حکومت با آنها گفتگو نخواهد کرد بلکه با نماینده ی واقعی کردها و سیاستمدارهایی که به حزب حاکم عدالت و توسعه نزدیک ترند در آن حضور خواهند داشت.

حزب کارگران کردستان ترکیه (پ.ک.ک) و رهبر زندانی آن عبدالله اوجالان به همراه چند تن از سران شاخه شهری این گروه موسوم به HDP، از سال ۲۰۱۳ میلادی مذاکراتی را در اسلو پایتخت نروژ برگزار کردند که در آن تصمیماتی مبنی بر خلع سلاح پ.ک.ک اتخاذ شد و اینکه سران بلند پایه ی این گروه نباید به ترکیه بازگردند و باید در کشور سومی سکونت داشته باشند و در مقابل ترکیه هم با ابلاغ عفو عمومی برای دیگر اعضای این گروه، زمینه های صلح را فراهم کند و برخی از ادارات و شهرداری ها در مناطق کردنشین توسط اعضای حزب دموکراتیک خلق ها اداره شود و …..

اما به دلایل مختلف از جمله جناح بندی های موجود در داخل پ.ک.ک و مخالفت برخی از سران این گروه با رهبر زندانی آن که خواستار خلع سلاح شده بود، باردیگر درگیری ها میان اعضای مسلح این گروه و ارتش ترکیه از سرگرفته شد که از اواخل بهار امسال تاکنون به شدت ادامه دارد و روزانه خبر از کشته شدن افراد غیرنظامی در این مناطق در رسانه ها منتشر می شود. پ.ک.ک استراتژی جنگ در کوهستان را به جنگ در شهر تغییر داد البته تاکنون اعضای اصلی خود را وارد این بازی نکرده و تنها تعداد اندکی را وارد شهرها کرده و در مقابل از نوجوانان زیر ۱۸ سال به عنوان سپر و جنگجو در مقابل ارتش ترکیه استفاده می کند که تاکنون شمار زیادی از آنها در این بازی پ.ک.ک و اردوغان کشته شده اند و هزاران خانواده هم مجبور به ترک خانه و کاشانه اشان شده اند که پ.ک.ک با این اقدام آنها نیز به شدت برخورد کرده و اجازه خروج مردم از این مناطق جنگ زده را نمی دهد و خود نیز در کوهستان ها مستقر شده است.

اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
برچسب ها:
دیدگاهها

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی