سایز متن   /

«رابرت فیسک» تحلیلگر باسابقه روزنامه «ایندیپندنت» در یادداشتی در مورد سوریه، از ریاکاری غرب انتقاد کرده و نوشته است که آمریکا و متحدان اروپایی‌اش باید از دروغ گفتن در مورد سوریه دست بردارند.

فیسک در این یادداشت که با برشمردن شباهت‌های ظاهری میان بحران سوریه و کوزوو آغاز شده، به اظهارات یک مقام سازمان ملل اشاره کرده که اخیرا گفته است که «سوریه “سربرنیتسا” جدید است.»

وی این گفته مقام سازمان ملل را رد کرده و نوشته بحران حلب «منحصر به فرد» و متفاوت از وضعیت کوزوو است. در بخشی از این یادداشت آمده است: «تفاوت بین آن زمان و حالا این است که در سال ۱۹۹۸ قدرت‌های غربی تشنه حمله به صربستان بودند، اما امروز همان کشورهای غربی هر کاری خواهند کرد تا از ورود به جنگ با سوریه جلوگیری کنند.»

تحلیلگر ایندیپندنت سپس رسانه‌های غربی را به ریاکاری در پوشش اخبار سوریه متهم کرده و نوشته است که سه سال قبل زمانی که گروه‌های مسلح مخالف دولت سوریه «بخش غربی حلب را که تحت کنترل ارتش سوریه بود محاصره کرده و به مناطقی که صدها هزار خانواده در مناطق تحت کنترل رژیم زندگی می‌کردند، حمله خمپاره‌ای و راکتی می‌کردند… ناراحتی چندانی از بر و بچه‌های کانال‌های ماهواره‌ای به گوش نمی‌رسید.»

به نوشته فیسک، اما حالا که جای طرفین عوض شده و این ارتش سوریه است که توانسته حلب را محاصره کند، «اقیانوسی از اشک و ناله» به راه افتاده است.

وی در ادامه به همان لحن کنایه‌آمیز همیشگی‌اش، نوشته است: «از سال ۲۰۱۱، غرب مدام کنار رفتن، سرنگونی یا مرگ بشار اسد (رئیس‌جمهور سوریه) را خواستار شده و او را مقصر ۹۰% یا ۹۵% یا آنطور که اخیرا شنیدم ۹۸% از ۳۰۰ هزار یا ۳۵۰ هزار یا باز هم طبق آخرین آماری که شنیدم ۴۰۰ هزار کشته جنگ سوریه، معرفی کرده است.»

در بخش دیگری از یادداشت آمده است: «هیچ “آدم خوبی” بین جنگ‌سالاران سوری وجود ندارد، با این حال، با وجود تمام شواهدی که هست، ما باز هم دنبال پیدا کردن چنین افرادی هستیم. در عین حال، ما حتی نمی‌توانیم به درستی مشخص کنیم که “آدم بده” کیست.»

فیسک نوشته است که آمریکا و غرب گروه‌های “میانه‌رو” را از داعش جدا کرده، نوشته است که این گروه‌های میانه‌رو یا «دلقک‌های سیا” هستند یا “ارتش ۷۰ هزار نفری خیالی دیوید کامرون (نخست‌وزیر سابق انگلیس، که نیروهای میانه‌رو را ۷۰ هزار نفر تخمین زده بود). به گفته نویسنده ایندیپندنت، غرب هنوز نتوانسته تکلیف خود را به گروه جبهه النصره که حالا «نام خود را به فتح الشام تغییر داده و می‌گوید دیگر با القاعده نیست» را روشن نکرده است.

در ادامه این یادداشت آمده است: «چون آن‌ها از اسد متنفر هستند، اما در عین حال مسیحی‌ها را هم می‌کشند، کلیساها را منفجر می‌کنند، دشمنانشان را سر می‌برند و کارهای ناگوار دیگری می‌کنند که به سختی می‌توان آن‌ها را دوست داشت، حتی با وجود اینکه آن‌ها از سوی قطر، یعنی یکی از متحدان عرب ثروتمند “میانه‌رو” ما تغذیه مالی می‌شوند. بر عکس عربستان سعودی، یعنی دیگر متحد عرب ثروتمند “میانه‌رو” ما که به صورت غیرمستقیم از داعش مخوف پشتیبانی می‌کند. حالا همین “نصره الشام حالا غیرالقاعده‌ای” به همراه دیگر گروه‌های شورشی و ۳۰۰ هزار غیرنظامی در محاصره قرار گرفته‌اند.»

وی سپس بار دیگر به مسئله کوزوو بازگشته و نوشته است که در آن زمان مشخص بود که قرار است چه کسانی محافظت شود، اما الان در سوریه غرب حتی نمی‌داند که می‌خواهد از چه کسانی حمایت کند: «از کردها؟ “میانه‌روهای” مسلح؟ مردم سوریه (که میلیون‌ها نفرشان خارج از سوریه زندگی می‌کنند؟ یا داعش؟ البته قطعا از آخری که نه. یا اینکه می‌خواهیم عربستان سعودی و قطر سنی را از فروپاشی زیر بار فشار جنگ‌هایی که علیه شیعیان ایران، لبنان و بله عراق، به راه انداخته‌اند، حفظ کنیم؟»

به نوشته فیسک «اکنون بر خلاف سال ۱۹۹۸، ما به جنگ با سوریه نخواهیم رفت. در کوزوو، ما آنقدر به بمباران ادامه دادیم تا (بوریس) «یلتسین» (رئیس جمهور وقت روسیه) به (اسلوبودان) «میلوشویچ» (رئیس‌جمهور وقت صربستان) گفت که دیگر خودش باید به تنهایی ادامه دهد. اما روسیه تحت حاکمیت (ولادیمیر) پوتین (رئیس‌جمهور روسیه) اسد را تنها نخواهد گذاشت.»

وی در ادامه با بیان اینکه بر خلاف زمان کوزوو، نیروهای ناتو اکنون آماده حمله به سوریه نیستند، نوشته است که غرب روی ارتش ترکیه حساب می‌کرد، که ارتش ترکیه هم حالا بعد از کودتا دیگر نیرویی نیست که بتوان روی آن حساب کرد.

این تحلیلگر انگلیسی با تأکید دوباره بر اینکه حتی در صورت سقوط حلب غرب حاضر به جنگ با سوریه نخواهد شد، به کشورهای غربی توصیه کرده است که «از دروغگویی» دست بردارند، چراکه حالا در حالی که چند ماه تا انتخابات آمریکا باقی مانده، «عادت تکرار “اسد باید برود” به شکلی اسرار آمیز رنگ باخته است.»

در پایان این یادداشت آمده است: «بله، اکنون زمان آن است که از دروغگویی به مردم خاورمیانه دست برداریم. زمان آن است که از دروغ گفتن به خودمان دست برداریم.»

اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
برچسب ها:
دیدگاهها

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی