سایز متن   /

“ناگفته های هفته از زبان دیپلماسی ایرانی” نام مجموعه ای است که هر آخرهفته منتشر می شود. در این مجموعه اخباری که عموما در مقاله ها، یادداشت ها، منابع خبری، روزنامه ها و پایگاه های خبری جهان منتشر می شوند و از چشم بسیاری از خبرگزاری ها و منابع خبری دور می مانند، استخراج شده و در اختیار خوانندگان قرار می گیرد:

پیشنهاد وزارت دفاع به ایاد علاوی

منابع آگاه به دیپلماسی ایرانی گفتند که فراکسیون اهل تسنن عراق ایاد علاوی، نخست وزیر اسبق عراق را برای جانشینی خالد العبیدی، وزیر دفاع عراق پیشنهاد داده اند.

ایاد علاوی از چهره های شیعی سکولار عراق است که از حمایت اهل تسنن برخوردار است.

گفته می شود جماعت اسامه النجیفی که در پارلمان فراکسیون المتحدون را مدیریت می کنند این پیشنهاد را داده اند.

این در حالی است که بسیاری بعید می دانند ایاد علاوی وزیر دفاع شود برای این که او ماهیتا شیعی است و اهل تسنن این سمت را حق خود می دانند.

عذرخواهی ایندیپندنت از سفیر عربستان در عراق

روزنامه انگلیسی ایندیپندنت به دلیل انتشار خبری که در آن آمده بود، پسرعموی سفیر عربستان در عراق جزء افراد تروریستی اخیرا دستگیر شده است، عذرخواهی کرد.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی ایلاف، در روزنامه ایندیپندنت آمده بود که عبدالسلام السبهان، تروریستی که اخیرا بازداشت شده، پسر عمومی ثامر السبهان، سفیر عربستان در عراق است. این روزنامه همچنین نوشته بود که وی به اسم کمک به مرکز مبارزه با تروریسم سازمان ملل از بنگاه های خیریه پول جمع آوری می کرده و در اختیار گروه های تروریستی از جمله داعش قرار می داده است.

ایندیپندنت ضمن عذرخواهی از سبهان یادآور شده است: «مشخص شده عبدالسلام السبهان از نزدیکان سفیر عربستان در عراق نیست و هیچ رابطه ای با او ندارد و هیچ کدام از افراد خانواده سفیر جزء داعش یا گروه های تروریستی نیستند.»

گفتنی است عذرخواهی ایندیپندنت از سبهان شبهات را نسبت به همکاری السبهان با تروریست ها و این که بستگان او جزء داعش باشند، افزایش داده است.

دستگیری یکی از اعضای حزب الله در آرژانتین!

پایگاه خبری تحلیلی ایلاف ادعا کرد که رسانه های آرژانتینی گزارش دادند که پلیس آرژانتین فردی موسوم به جلیل محمد، وابسته به حزب الله را به دلیل این که در فهرست گروه های تروریستی سازمان ملل و ایالات متحده آمده بوده، دستگیر کرده اند.

به ادعای ایلاف این فرد در مثلث مرزی آرژانتین، پاراگوئه و برزیل فعال بوده و از کشورهای امریکای لاتین و امریکای جنوبی افرادی را که لبنانی الاصل بوده اند و تمایل به همکاری با حزب الله داشته اند را جذب می کرده است.

ایلاف همچنین ادعا می کند که برزیل و ایالات متحده خواستار تسلیم این فرد به کشورشان شده اند در حالی که دستگاه قضایی آرژانتین اعلام کرده است که به هیچ وجه وی را تسلیم هیچ کشوری نمی کند.

ائتلاف تازه اتحاد میهنی کردستان و جنبش تغییر در مجلس عراق

نمایندگان اتحاد میهنی کردستان و جنبش تغییر (گوران) در مجلس نمایندگان عراق از تشکیل ائتلاف متحد درون مجلس نمایندگان عراق خبر دادند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی مجلس اعلای اسلامی عراق، روز شنبه اتحاد میهنی کردستان طی بیانیه ای رسمی تاکید کرد که اعضای این ائتلاف تازه در دیدار با جلال طالبانی، رئیس اتحاد میهنی کردستان، در سلیمانیه دیدار کرده اند.

در همین راستا آلاء طالبانی، رئیس فراکسیون اتحاد میهنی کردستان در مجلس عراق در کنفرانسی مطبوعاتی تاکید کرد که این ائتلاف جدید اکثریت نیروهای کرد را دربر می گیرد و هدف از آن پیگیری حقوق ملت کرد در بغداد در راستای فعالیت های جلال طالبانی است. او افزود که دیگر تشکل ها نیز می توانند به این ائتلاف بپیوندند.

احتمال درگیری طوایف بعد از پاکسازی داعش

کمیته آشتی و بازپرسی و عدالت در مجلس عراق اعلام کرد که انتظار می رود بعد از پاکسازی مناطق مختلف عراق از لوث داعش میان عشایر به دلیل تمایلات بعضی از آنها به داعش درگیری به وجود آید.

به گزارش پایگاه خبری بابل ۲۴، عامر الخزاعی یکی از اعضای این کمیته در این باره گفت: «انتظار می رود بعد از بیرون راندن داعش از مناطق مختلف میان عشایر به دلیل تمایلات بعضی از آنها به داعش با عشایر دیگر درگیری به وجود آید که ما از این بابت نگرانیم.»

وی همچنین گفت: «این درگیری می تواند شبیه درگیری برخی عشایر متمایل به القاعده در الانبار با شوراهای بیداری بعد از پاکسازی الانبار از وجود عناصر القاعده باشد.»

وی تاکید کرد، باید قبل از این که درگیری ای میان عشایر به وجود آید حکومت های محلی برای آشتی میان آنها اقدام کنند.

پیام هشدارآمیز ابوعزرائیل به مسعود بارزانی

ایوب فالح الربیعی، یکی از فرماندهان حشد الشعبی که به دلیل رشادت هایش در جنگ با داعش به “ابو عزرائیل” معروف شده است در پیامی به مسعود بارزانی، رئیس اقلیم کردستان عراق نسبت به بهره برداری های سیاسی نیروهای وفادار به بارزانی در پاک سازی شهرها از لوث داعش هشدار داد.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی الحره حدث، در فیلم ویدئویی که اخیرا از وی منتشر شده است وی بارزانی را به طمع و خودپسندی و فروش دین خود به دنیا و تلاش برای کنترل بر مناطقی که داعش از آن مناطق به بیرون رانده می شود، متهم کرده است.

وی در این پیام ویدئویی تاکید می کند، برادر من از دست خدا به کجا می روی؟ پیام من خطاب به همه کردها نیست، بلکه خطاب به بارزانی و گروه او است که در روز قیامت باید در برابر خداوند حساب پس دهند.

ابوعزرائیل همچنین می گوید: «ایران بزرگترین ثقل در دادن کمک های نظامی به عراقی ها است و گروه های مبارز شیعی بزرگترین ثقل را در تلاش های عملی در مبارزه با تروریسم دارند.»

وی در بخش دیگری از پیام ویدئویی خود برخی از سیاستمداران و نمایندگان شیعه پارلمان عراق را به سخره گرفته و آنها را متهم کرده است که از کردها می ترسند.

اردوغان: به فکر عملیاتی مشابه عمیات سوریه در عراق هستیم

رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه گفت که کشورش به فکر انجام عملیاتی مشابه عملیات “سپر فرات” در سوریه برای عراق است.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی بابل ۲۴، وی که در نشستی تحت عنوان “۷۹ میلیون زیر یک پرچم” در استانبول سخنرانی می کرد، گفت: «به فکر انجام عملیاتی مشابه عملیات سپر فرات در عراق هستیم و از همه قدرت های فعال در منطقه می خواهیم که از فکر ما حمایت کنند، همان طور که می بینید خون مظلومان هر روز در کشورهای همسایه ترکیه ریخته می شود و ما باید جلوی آن را بگیریم.»

وی همچنین گفت: «بعضی ها از مواضع راسخ ترکیه در سال های اخیر ناخشنودند. ما با کارهایی که در روزهای آینده انجام خواهیم داد آنها را بیشتر هم ناراحت خواهیم کرد.»

ثامر السبهان از عراق رفت

ثامر السبهان، سفیر عربستان در عراق گفت که مدتی است بغداد را ترک کرده و بازگشتش به عراق به تصمیم وزارت امور خارجه عربستان بستگی دارد.

به گزارش اسکای پرس، وی در گفت وگو با روزنامه عربستانی عکاظ گفت که مدتی است در ریاض است و به بغداد بازنگشته است.

این در حالی است که منابع سفارت عربستان در بغداد می گویند که ثامر السبهان همچنان به کار خود ادامه می دهد. آنها اخبار منتشر شده درباره تعیین عبدالعزیز الشمروخی، وابسته نظامی عربسان در آلمان به جای او را رد کردند.

اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
برچسب ها:
دیدگاهها

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی