سایز متن   /

نوشته ی: سعادت اوروچ
منبع: دیلی صباح

اکنون، پ ک ک و شاخه آن در سوریه یعنی حزب اتحاد دموکراتیک (پ.ی.د.) توسط بعضی کشورهای غربی به عنوان متحدان تخمینی تلقی می شوند و این کثیف ترین ائتلاف در تاریخ جغرافیای ما خواهد بود.

این یک واقعیت است که حزب دموکراتیک خلق ها (HDP) – یک حزب طرفدار پ ک ک نه طرفدار کردها – از یک هویت دفاع می کند. پرواضح است که ه.د.پ. از هویت محافلی دفاع کرده که از گروه تروریستی پ ک ک و طرفداران آن حمایت می کنند. آنها نه تنها پ ک ک را تروریست معرفی نمی کنند بلکه این را بی عدالتی اخلاقی می دانند. اگر کسی از فعالیت ۳۲ ساله تروریستی پ ک ک آگاه نباشد، شاید خیلی راحت فکر کند این سازمان مدافع یک بی گناه است.
ه.د.پ. برای سیاستگذاری خود هیچ اتاقی ندارد چون کنترل حزب همانند شمشیر داموکلس در دست پ ک ک قرار دارد. و هیچ کس در ه.د.پ. مایل نیست اعلام کند این حزب مستقل از شبکه تروریستی پ ک ک است. هر عضو حزب بایستی قبل از معرفی خود به عنوان نامزد در انتخابات مورد تایید هیئت رهبری پ ک ک مستقر در قندیل قرار گیرد. اگر یک عضو ه.د.پ. در روزمه خود سابقه فعالیت برای پ ک ک نداشته باشد، حداقل بایستی مورد تایید محافل طرفدار پ ک ک باشند. فعالیت های تروریستی پ ک ک برای جناح های ه.د.پ. کاملا واضح هستند چون پ ک ک مغز آگاه ه.د.پ. است.
آن دسته از مقامات ه.د.پ. که روبط قوی با پ ک ک دارند یعنی این سازمان موجود در فهرست تروریستی بیشتر کشورهای غربی و نهادهای بین المللی، در مقابل مقامات ترکیه قرار گرفته اند. سوالات خیلی ساده هستند و لازم است با صداقت پاسخ داده شوند. آیا یک نماینده مجلس در کشورهای غربی می تواند به شبکه ای تروریستی اعتماد کند؟
آیا یک نماینده مجلس در یک کشور غربی می تواند در مراسم تشییع جنازه یگ تروریست داعش یا هر سازمان تروریستی دیگر شرکت کند؟ آیا یک نماینده برای نامزدی باید مورد تایید یک سازمان تروریستی قرار گیرد؟ مقامات پلیس کشوری که به خاطر حمایت از کسانی گناهکار شناخته شوند که فعالیت های مذکور را مرتکب می شوند شاید با رفتار گستاخانه بعضی نمایندگان آن حزب مواجه شوند. فرد زمانی می تواند در ه.د.پ. مورد استقبال قرار گیرد که به پ ک ک وابسته باشد و علیه دولت دشمنی خود را علنا نشان دهد. زندگی و آینده کردها برای این حزب مهم نیست چون دستورکار آن توسط پ ک ک تعیین می شود.
اکنون، پ ک ک و شاخه آن در سوریه یعنی حزب اتحاد دموکراتیک (پ.ی.د.) توسط بعضی کشورهای غربی به عنوان متحدان تخمینی تلقی می شوند و این کثیف ترین ائتلاف در تاریخ جغرافیای ما خواهد بود. آیا در این صورت کسی آماده است با روابط پ ک ک و ه.د.پ. مخالف باشد؟ رسانه های غربی با اشاره به عدم حمایت مردم کرد در جنگ شهری از پ ک ک در جنوب شرقی می نویسند “پ ک ک در حال باختن جنگ است”. از این رو، مردم به آرامی پ ک ک را تنبیه کردند چون این سازمان مشکلات، نگرانی ها و رویاهای آنها را کوچک کرد. اخیرا یک فراخوان برای عدالت در ترکیه – که اعضای ه.د.پ. عمدا به آن پاسخ ندادند – صورت گرفته است. همان طور که برای همه کاملا واضح است، مردم شهرهایی که این سیاستمداران در آنها انتخاب شده بودند به تحولات با بلوغ عقلی پاسخ دادند.
دوستان ترکیه به جای بازی کردن با اعصاب جامعه ترکیه بایستی از ثبات و رفاه جامعه حمایت کنند. مردم ترکیه از توانایی غلبه بر مشکلات برخوردارند. دخالت خارجی فقط به طرد آنها منجر خواهد شد. فقط یک مدل مناسب با این کشور می تواند به حل مسئله کمک کند. بگذارید مسال خود را در داخل و با چارچوبی محلی حل کنیم. متحدان استراتژیک ما نباید به ما به عنوان یکی از مهره های شطرنج خود نگاه کنند.

اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
برچسب ها:
دیدگاهها

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی