سایز متن   /

نوران ایمیر عضو شورای مرکزی حزب دمکراتیک خلق ها می گوید: بر اساس تحقیقات صورت گرفته ۱۰ هزار منزل مسکونی در شرناخ (شیرناک) ویران شده است. پ.ک.ک سال گذشته با مشلح کردن شاخه جوانان خود و اعزام آنها به بشهر شرناخ اقدام به حفر خندق، سنگربندی در خیابان ها و اشغال دوایر دولتی کرد و سپس اعلام کرد این شهر بر اساس خودگرانی دمکراتیک یا خودمدیریتی دمکراتیک اداره خواهد شد. دولت ترکیه این اقدام را تجزیه کشور و مغایر با یکپارچگی خاک ترکیه اعلام کرد و نیروهای ارتش ترکیه برای بیرون راندن شاخه نظامی پ.ک.ک وارد شهر شرناخ شدند. برای چندین ماه حالت فوق العاده و مقررات منع رفت و آمد در شهر شرناخ برقرار بود. دانش آموزان ۴ ماه به مدرسه نرفتند. شهر عملا در محاصره بود و بسیاری از بیماران به دلیل آنکه امکان اعزام آنها به شهرهای بزرگتر وجود نداشت، جان سپردند.
از آنجا که اعضای مساح پ.ک.ک برای در امان ماندن از حملات ارتش ترکیه به خانه های مسکونی مردم پناه برده بودند، بسیاری از خانه های مردم ویران شد. اکنون پس از رفع محدودیت ها و بیرون راندن اعضای مسلح پ.ک.ک از شرناخ، این شهر به یک شهر جنگ زده تبدیل شده است.
صلاح الدین دمیر تاش در روز ۲۳ آگوست ۲۰۱۵ در گفتگو با خبرگزاری فرات گفت: از خودگردانی دمکراتیک مشروع تر چیزی وجود ندارد و خودگردانی از برنامه های حزب ما محسوب می شود. اگر ما به قدرت برسیم و یا با حاکمیت مذاکره کنیم ما برای مدل اداره سیاسی ترکیه، مدل خودگردانی را پیشنهاد می کنیم. وی همچنین بارها در حرکت های نمادین و تبلیغاتی با پوشیدن لباس اعضای مسلح پ.ک.ک (گریلا) حمایت خود را از روش مسلحانه ابراز کرده است.
اکنون صلا ح الدین دمیرتاش در زندان است و ساکنان شهر شرناخ، با چشمانی اندوهگین نظاره گر ویرانی هایی هستند که ارمغان پروژه خودگردانی پ.ک.ک برای آنها بوده است.
آنها از خود می پرسند: مقصر این درد و رنج کیست؟

اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
برچسب ها:
دیدگاهها

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی