سایز متن   /

فرماندار شنگال (سنجار) گفت: دهها کشور و سازمان بین المللی برای عمران و بازسازی شهر شنگال اعلام آمادگی کرده اند اما به دلیل حضور پ.ک.ک و شاخه های وابسته به تین گروه در شنگال تا کنون نتوانسته اند اقدامی انجام دهند. .
به گزارش کورد پاریز محما خلیل در مصاحبه با خبرگزاری آناتولی گفت: طبق یک پروژه برق رسانی ۱۳۲ مگاوات برق تولیدی از سد موصل ، برق مصرفی شنگال و تمامی روستاهای اطراف آنرا تامین می کند و ظرف چهار ماه آینده هم این پروژه به بهره برداری می رسد. دهها پروژه دیگر هم در دستور کار قرار دارد اما پ.ک.ک یک تهدید جدی در این زمینه محسوب می شود و زندگی مردم را با خطر مواجه کرده و شرکت ها و کشورهای مختلف هم گفته اند که تا زمانیکه پ.ک.ک در این مناطق حضور داشته باشد، شنگال آباد نخواهد شد.
وی افزود: قدرت های بزرگ جهانی برای عمران و آبادانی شنگال برنامه دارند اما برای این کار خود شروطی دارند که از مهمترین آنها عدم حضور پ.ک.ک و شاخه های اقماری اش در این منطقه است. مهندسان و کارفرمایان این پروژه ها معتقدند نباید ریسک کرد و در منطقه ا یی که گروهی تروریستی مستقر است به اجرای پروژه های عمرانی پرداخت چراکه هیچ امنیتی وجود ندارد.
اخیرا تنش بین پ.ک.ک و حزب دمکرات کردستان عراق (پارتی) بر سر شنگال تشدید شده و ناظران سیاسی از احتمال رویارویی نظامی پارتی و پ.ک.ک سخن می گویند. نیچیروان بارزانی نخست وزیر حکومت اقلیم کردستان عراق اخیرا اعلام کرد چنانچه پ.ک.ک همچنان بر ادامه حضور خود در شنگال اصرار کند، ناگزیر برای بیرون راندن پ.ک.ک به زور متوسل خواهیم شد. شهر شنگال واقع در استان نینوا در شمال غرب عراق در موقعیت استراتژیک قرار دارد و پ.ک.ک از طریق شنگال با شاخه نظامی خود در سوریه در ارتباط است .

پ.ک.ک با تشکیل چندین گروه شبه نظامی وابسته به خود در شنگال که عمدتا کردهای غیر بومی در آنها عضویت دارند، مقابله با تهدید داعش را بهانه قرار داده و حاضر به خروج از شنگال نیست.

اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
برچسب ها:
دیدگاهها

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی