سایز متن   /

دولت ترکیه که بعد از شبه کودتای نافرجام ۱۵ ژوئیه ۲۰۱۶ و به دست آمدن فضای عالی برا پاکسازی، فشار بر مخالفان را با شدت و قدرت بیشتری نسبت به گذشته آغاز کرد، مخالفان سیاسی، دانشگاهی، قضایی، ارتش و حکومتی ترکیه را با اتهامات مختلف از قبیل حمایت از گروه پ.ک.ک و عضویت در سازمان گولن از کار برکنار یا دستگیر نمود.

در میان بازداشتی‌ها و از کار برکنارشدگان بعد از شبه کودتای نافرجام ۱۵ ژوئیه، طرفداران آرمان‌های آتاترک(جمهوری خواهان)، ملی‌گرایان (با تعداد کم)، اسلام گرایان خط فتح الله گولن (به صورت گسترده) و اعضای حزب دمکراتیک خلق ها (HDP) حضور داشتند.

دستگیری نمایندگان حزب دموکراتیک خلق‌ها

احزاب اصلی و دولت ترکیه که از ابتدای تشکیل حزب دموکراتیک خلق‌ها (ح.د.پ) مخالف حضور آن‌ها در فضای سیاسی این کشور بودند، بعد از اظهارات و اقدامات اعضاء و نمایندگان این حزب مجوز فشار بر حزب طرفدار کُردها را از جانب مردم و حکومت ترکیه به دست آوردند.

اقدامات HDP

نمایندگان حزب دموکراتیک خلق‌ها که با شرکت در مراسم خاکسپاری عناصر پ.ک.ک و اعلام همدردی با آن‌ها نفرت عمومی ترکیه را به شدت علیه خود جذب کرد بودند، در مراسم و سخنرانی‌های خود پوسترهای عبدالله اوجالان مؤسس پ.ک.ک را نصب کرده و شعارهایی با درون مایه قهرمانی اوجالان سر دادند.
در ادامه این رویدادها و فشار حکومتی بر نمایندگان حزب دموکراتیک‌ خلق‌ها، ناامنی در ترکیه افزایش یافته و بمب گذاری‌هایی از جانب گروه‌های وابسته به پ.ک.ک در شهرهای مختلف ترکیه صورت پذیرفت. پارلمان ترکیه نیز تصمیم به انتشار طوماری در محکومیت اقدامات تروریستی گروه‌های تجزیه طلب گرفت که حزب دموکراتیک خلق‌ها از امضای این طومار نیز سر باز زد.

گفتنی است، شعار حزب دموکراتیک‌ خلق‌های ترکیه “آشتی” می‌باشد که زیر پوسترهای اوجالان و پرچم‌های پ.ک.ک این شعار را سر می‌دهند.

همکاری با پ.ک.ک

اقدام بعدی حزب دمکراتیک خلق ها (HDP) که بیشتر با عنوان طرفداران کُردها شناخته می‌شوند، همکاری با عناصر گروه پ.ک.ک بود.

حکومت اردوغان که بعد از توافق صلح ۲۰۰۹ با گروه تجزیه طلب پ.ک.ک، از فعالیت آشکار مسلحانه آن‌ها در شهرهای ترکیه چشم پوشی کرده و با دادن امتیازاتی ، شخصیت طرفدار کُردها را به یک گروه مسلح و تجزیه طلب داده بود، در اواسط سال ۲۰۱۵ مبارزه با پ.ک.ک را از سر گرفت.

همکاری HDP با پ.ک.ک نیز در آن هنگام آغاز شد. به طوری که برخی از شهردارهای شهرهای جنوب شرقی ترکیه در حین جنگ شهری بین اعضای مسلح پ.ک.ک و ارتش ترکیه، خودروهای سنگین و دیگر تجهیزات شهرداری را در اختیار پ.ک.ک قرار دادند.

پیکارجویان پ.ک.ک نیز با استفاده از امکانات شهرداری‌های تحت کنترل HDP، خندق‌هایی در شهرهای کُردنشین ایجاد کرده و اکثر مناطق جنوب شرقی ترکیه را به نقاط نا امن و جنگی تبدیل کردند.

سلب مصونیت قضایی و بازداشت

در ادامه این اتفاقات، پارلمان ترکیه روز ۳۱ اردیبهشت ۹۵ طرح لغو مصونیت نمایندگان را با اکثریت ۳۶۷ رای مثبت تصویب و برای اجرا به سیستم قضایی و دولت این کشور ابلاغ کرد. بر اساس این طرح نمایندگانی که از سوی دادگاههای قضایی ترکیه تحت تعقیب اتهامات قضایی قرار گیرند فاقد مصونیت بوده و در صورت صدور احکامی همچون لغو حق نمایندگی و زندان، امکان هیچگونه مصونیتی نخواهند بود.

در پی خودداری برخی از نمایندگان حزب دمکراتیک خلق ها از حضور در جلسه دادگاه،روز ۱۴ آبان صلاح الدین دمیرتاش رئیس حزب دمکراتیک خلق ها که عضو پارلمان ترکیه است، همراه با ۱۱ نماینده دیگر این حزب در پارلمان، به اتهام همکاری با پ.ک.ک در شهرهای مختلف بازداشت شدند.

دستگیری نمایندگان وابسته به حزب دمکراتیک خلق ها در حالیست که دولت ترکیه طی سه ماه اخیر بسیاری از شهرداران مناطق کردنشین ترکیه را که عمدتا در اختیار حزب دمکراتیک خلق ها و حزب مناطق دمکراتیک (دو حزب همسو با پ.ک.ک) بودند، بازداشت و یا برکنار کرده و بجای آنها سرپرست تعیین می کند. دولت ترکیه می گوید این شهرداران از امکانات شهرداری و موقعیت خود به نفع پ.ک.ک استفاده می کردند.

اسماعیل عاصی شهردار قزل تپه، احمد ترک شهردار شهر ماردین، سروت تونج شهردار چوخورجا، بکرکایا شهردار شهر «وان»، گولتن کشاناک و فرات آنلی شهرداران دیاربکر و چندین شهردار دیگر از جمله افرادی هستند که بازداشت شده اند.

سلب نمایندگی فیگن یوکسکداغ

فیگن یوکسکداغ رئیس مشترک حزب دموکراتیک‌ خلق‌ها که اکنون در حبس به سر می‌برد، دیروز (۲۱ فوریه)، با رأی دادگاه و به جرم تبلیغ گروه تروریستی از مقام نمایندگی برکنار شد.

گفتنی است، حکم سلب نمایندگی یوکسکداغ دیروز در پارلمان ترکیه نیز قرائت شد.

اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
برچسب ها:
دیدگاهها

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی