سایز متن   /

ستاد مشترک ارتش ترکیه آمادگی نیروهایش برای ورود به خاک سوریه تا یک ماه آینده به منظور جدا کردن کانتون های شکل یافته در شمال سوریه را اعلام کرد.

به گزارش کورد پاریز رسانه‌‌های نزدیک به دولت ترکیه از طرح جدید این کشور پس از پایان یافتن عملیات سپر فرات، این بار از منطقه آکچا قلعه برای ورود به خاک سوریه سخن می‌‌گویند. بر اساس ادعای این رسانه‌‌ها این عملیات تا یک ماه آینده شروع شده و کریدور کردی شکل یافته در شمال سوریه مورد هدف قرار خواهد گرفت و در وهله اول تلاش خواهد شد تا شهر تل ابیض که در کنترل نیروهای شاخه نظامی پ.ک.ک در سوریه است به کنترل نیروهای ارتش درآید.

پس از تصرف ۲۰۱۵ کیلومتر مربع از خاک سوریه توسط ارتش ترکیه و نظامیان مخالف دولت سوریه فاز دوم این عملیات سرعت بیش تری به خود گرفته است. در عملیات جدید نوار کردی شمال سوریه مورد هدف خواهد بود.

شاخه پ.ک.ک در سوریه در خرداد ماه ۱۳۹۴ با اشغال شهر تل ابیض که در آن اکثریتی عرب همراه با اقلیت کُرد زندگی می کنند، برغم مخالفت اعراب دو منطقه یا دو کانتون جزیره و کوبانی را به یکدیگر متصل کرد. پ.ک.ک در سال ۲۰۱۶ میلادی نیز با عبور از رود فرات و اشغال چند منطقه عربی از جمله شهر منبج، هدف اتصال هر سه منطقه کردنشین سوریه (جزیره، کوبانی ، عفرین) به یکدیگر و ایجاد یک کریدور کُردی در مرز سوریه با ترکیه را دنبال می کند.

اکنون اعلام می شود که عملیات جدید ارتش ترکیه از شهر آکچا قلعه در خاک ترکیه شروع شده و از شهر تل ابیض که قبل از آغاز درگیری‌‌ها اکثریت جمعیت آن را اعراب تشکیل می‌دادند خواهد گذشت. هر چند اطلاعات زیادی از جزئیات این برنامه عملیاتی در دست نیست اما احتمال گسترش آن به تمامی نوار کردی شکل یافته در شمال را شامل شود؛ حتی از منبیج نیز به عنوان بخشی از منطقه مورد هدف یاد شده است. به عبارت دیگر این عملیات احتمالی از آکچا قلعه شروع شده و با عبور از تل ابیض و به کوبانی نیز خواهد رسید.

این عملیات نیز همچون سپر فرات با تصرف مناطق مورد نظر و تسویه نیروهای پ ی د/ی پ گ (شاخه های سیاسی و نظامی پ.ک.ک در سوریه) و صورت خواهد پذیرفت. در این عملیات این بار نیروهای نظامی مخالف دولت سوریه که مورد حمایت دولت ترکیه می‌باشند، تسویه نیروهای نظامی پ ی د را به عهده خواهند داشت.

پس از اتمام عملیات، مردمی که به زور از این منطقه کوچ داده شده‌اند به منطقه باز خواهند گشت. با اینکه دولت ترکیه پس از تصرف الباب، منبیج را هدف دوم خود تعریف کرده بود این هدفگذاری  با سپر شدن نیروهای آمریکایی برای اعضای پ ی د همچنین با به دست گرفتن کنترل شهر توسط دولت سوریه و نیروهای نظامی روسیه عقیم ماند اما ترکیه بارها تاکید کرده است که به حضور پ ی د/ی پ گ در نزدیک مرزهای خود اجازه نخواهد داد و بر این تصمیم خود در دیدار با مقامات روسیه و آمریکا تاکید کرده است.

طبعا این عملیات نباید ارتش و دولت ترکیه را در تقابل با نیروهای روسی و آمریکایی قرار دهد و بدین منظور استراتژی ویژه ای وضع خواهد شد. این عملیات بیش از یک نقطه را در خاک سوریه مورد هدف قرار خواهد داد و با توجه به اهمیت آن به بعد از رفراندوم موکول شده است.

اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
برچسب ها:
دیدگاهها

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی