سایز متن   /

فرمانده نیروی انتظامی در اجلاس بین‌المللی اینترپل در تهران از خروج نام گروهک تروریستی منافقین از لیست گروه‌های تروریستی به شدت انتقاد کرد.

به گزارش کورد پاریز،  سردار حسین اشتری در سیزدهم اجلاس کارگروه عملیاتی پروژه کالکان که با هدف بررسی سازوکارهای مبارزه با تروریست و با حضور روسای اینترپل در تهران برگزار می‌شود، با تاکید بر اهمیت مبارزه با تروریست اظهار داشت: امروز تروریست یک چالش بزرگ جهانی است و هیچ کشوری به تنهایی قادر به مبارزه با آن نیست لذا لازم است تا همکاری‌های بین‌المللی برای جلوگیری از جرایم سازمان یافته و تروریسم تقویت شود.

وی خاطرنشان کرد: تقسیم تروریسم به تروریسم خوب و بد یک اشتباه بزرگ است چرا که تروریسم مرز نمی‌شناسد و امنیت و صلح بین‌المللی را نشانه رفته است.

رئیس پلیس کشور با اشاره به رواج افراطی‌گرایی و تروریسم در دنیا گفت: تروریسم و افراطی‌گرایی نتیجه بی‌عدالتی، تبعیض، جهل، فقر و نژادپرستی است که نه به جغرافیای خاص و نه به دین یا مذهب خاصی اختصاص دارد.

اشتری گفت: سازمان اینترپل می‌تواند در مبارزه با افراطی‌گری راهکارهای موثری را ارائه کند و با تبادل و تحلیل اطلاعات، راه نفوذ افراطی‌گریایی به کشورهای مختلف را سد کند.

وی با تاکید بر اینکه برقراری عدالت اجتماعی و مبارزه با جرائم یکی از اهداف مهم کشورهاست و محقق شدن آن در گروی مبارزه با ریشه‌های تروریسم و بروز جرایم است، گفت: اقدامات تروریستی صلح و امنیت جهانی را مورد هجمه قرار داده و خشکاندن ریشه آن نیازمند عزم جهانی است و این در حالی است که جمهوری اسلامی ایران با استفاده از ظرفیت‌های داخلی خود در این مبارزه پیشگام بوده و علی‌رغم ناامنی‌های موجود در منطقه، از امنیت بسیار بالایی برخوردار است.

رئیس پلیس کشور افزود: در حال حاضر ساختار پلیس و نیروهای امنیتی جمهوری اسلامی به گونه‌ای است که به خوبی توانایی کنترل تحرکات در مرزها و فضای مجازی را دارد و کوچکترین تحرکات تروریستی را کشف و خنثی می‌کند.

وی در ادامه سخنانش با تاکید بر اینکه ایران قربانی تروریسم بوده گفت: کشور ایران قربانی ترور است و بیش از ۱۷ شهروند کشورما قربانی اقدامات تروریستی گروه‌های مختلف تروریستی شده‌اند.

سردار اشتری با بیان اینکه برخی از گروه‌های تروریستی پس از فرار از کشور اقدامات تروریستی خود را از خارج از کشور پیگیری می‌کنند، به عدم برخورد با این گروه‌های تروریستی انتقاد کرد و افزود: یکی از مهمترین گروه‌های تروریستی گروه MKO موسوم به منافقین است که بیش از ۱۲ هزار نفر مردم بی‌گناه کشور را ترور کرده است و حتی دست در دست صدام حسین، مرتکب جنایات بزرگی از جمله نسل‌کشی و قتل عام ۵ هزار نفر از مردم کردستان عراق شده است.

رئیس پلیس کشور با انتقاد جدی از خروج نام این گروه تروریستی از گروه‌های تروریست بین‌المللی گفت: متاسفانه چندی پیش و به دلایل نامعلومی نام این گروه از لیست گروه‌های تروریستی خارج شد که خروج نام این گروه از این لیست جای تامل دارد.

وی در بخش دیگری از سخنانش با برشمردن مواردی از استفاده تروریست‌ها از فضای مجازی همچون عضوگیری، تبلیغ و… در فضای مجازی گفت: جامعه بین‌المللی باید اقدامات تکنیکی و پیشگیرانه برای مبارزه با سوءاستفاده گروه‌های تروریستی از فضای سایبری داشته باشند و به گفته کارشناسان می‌بایست تمام کشورها دسترسی به زیرساخت‌های فضای سایبری و اینترنت داشته باشند ولی متاسفانه شاهدیم که دسترسی به این زیرساخت‌ها تنها در اختیار یک کشور است.

اشتری در ادامه با اشاره به مبارزه موثر با تامین مالی گروه‌های تروریستی، قاچاق مواد مخدر، قاچاق زنان و قاچاق کودکان را بخشی از راه‌های تامین منابع مالی تروریست‌ها عنوان کرد و گفت: علاوه بر این موارد مهمترین منابع گروه‌های تروریستی و به خصوص گروه‌های تکفیری، منافع نفتی کشورهای خاص است که به راحتی در اختیار این گروه‌های تروریستی قرار می‌گیرد.

رئیس پلیس کشور در پایان با اشاره به اقدامات پلیس بین‌الملل ایران در همکاری با کشورهای مختلف خاطرنشان کرد: کشورمان سامانه ماین را در مرزهای خود راه‌اندازی کرد و در طول این مدت حدود ۴۵۰ گذرنامه مفقوده و مسروقه را شناسایی و ضبط کرد.  علاوه بر آن با ردوبدل کردن ۱۶ هزار پیام با سازمان اینترپل و کشورهای دیگر موفق به شناسایی و دستگیری ۳۰ متهم بین‌المللی تحت تعقیب شد و آنها را به کشورهای خواهان مسترد کرد و علاوه بر این موارد حضور موثری در برگزاری المپیک و جام جهانی اخیر داشت.

اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
برچسب ها:
دیدگاهها

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی