سایز متن   /

یک مقام بلندپایه اقلیم کردستان در تهران گفت که همه پرسی برنامه ریزی شده برای استقلال، در واقع تاکتیکی برای اعمال فشار به بغداد است تا به وعده هایش عمل کند.

به گزارش کورد پاریز ناظم دباغ، نماینده اقلیم کردستان عراق در تهران، گفت هدف اربیل از طرح همه پرسی استقلال، اعمال فشار به بغداد برای عمل به وعده هایش درباره انرژی و تقسیم قدرت است.

او در گفتگو با خبرگزاری فرانسه اضافه کرد که این ترس وجود دارد حال که عملیات بازپس گیری موصل از دست داعش تمام شده است، نیروهای عراقی به مواضع کردها حمله کنند.

البته او تاکید کرد که علی رغم درخواست برای همه پرسی استقلال در ۲۵ سپتامبر، کردهای عراق ترجیح می دهند بخشی از عراق باقی بمانند.

دباغ گفت: «ما این کار را می کنیم (برگزاری رفراندوم) تا مشکلاتمان را باعراق حل کنیم. در حال حاضر، ما قصد جدایی نداریم».

نماینده اقلیم اضافه کرد: «ما احساس نمی کنیم که بغداد ما را بپذیرد. به همین دلیل، می خواهیم از فرصت های مناسب- از طریق دیپلماسی، پارلمان و مردم- استفاده کنیم تا حقوقمان را درخواست کنیم. اگر آنها نمی خواهند مشکل ما را حل کنند، مردم ما آماده فداکاری‌اند».

او بغداد را به ناکامی در عمل به چند وعده کلیدیش که در قانون اساسی سال ۲۰۰۵ ذکر شده است متهم کرد، از جمله وضعیت کرکوک، شهری در مرز منطقه نیمه خودمختار کردستان و دیگر بخش های عراق.

دباغ همچنین مدعی شد که بغداد در تصویب قانون درآمدهای نفتی و سرمایه گذاری برای نیروهای امنیتی کرد، معروف به پیشمرگه، که در عقب راندن داعش نقشی کلیدی داشتند، ناکام بوده است.

او اضافه کرد: «من معتقدم هنوز یک ذهنیت بعثی در میان رهبران عراقی وجود دارد. آنها دیگران را نمی پذیرند. آنها همیشه برای حل مشکلات به نیروی نظامی متوسل می شوند».

مسعود بارزانی، رییس اقلیم کردستان عراق، تلاش می کند تا همه پرسی استقلال کردستان عراق و جدایی از بغداد را طی ماه های آینده برگزار کند. این درخواست با مخالفت گسترده داخلی و بین المللی مواجه شده است و بارزانی با سفر به پایتخت های اروپایی تلاش می کند تا موافقت آنها را جلب کند.
اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
برچسب ها:
دیدگاهها

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی