سایز متن   /

رسانه های گروه پ.ک.ک مصاحبه تلویزیونی خبرنگار صدا و سیمای جمهوری اسلامی با فرزند یکی از مستشاران نظامی ایران در سوریه را دستاویزی برای فضا سازی و پروپاگاندا قرار داده اند.

واقعیت آن است که اعضای خانواده برخی از مستشاران نظامی و مدافعان حرم برای دیدار با عزیزان خود و زیارت اماکن مقدس به سوریه سفر کرده بودند و خبرنگار صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران با فرزند یکی از مستشاران نظامی مصاحبه کرده بود . اکنون رسانه های گروه پ.ک.ک، با دستاویز قرار دادن این مصاحبه ادعای بی اساس بکارگیری کودکان در میدان های جنگی سوریه را مطرح کرده اند.

 ماجرا چیست؟

قرار است بزودی موضوع بکارگیری کودکان سرباز در گروه پ.ک.ک که اخیرا در شورای امنیت سازمان ملل مورد بررسی قرار گرفت مجددا در دستور کار قرار گیرد و گروه پ.ک.ک قصد دارد با فرار به جلو، فرافکنی، طرح ادعاهای دروغ و پروپاگاندا افکار عمومی و اذهان مسئولان سازمان های مهم بین المللی را از موضوع کودکان سرباز در این گروه جدایی طلب منحرف کند.

موضوع بکارگیری “کودکان سرباز” در شاخه های نظامی گروه پ.ک.ک، در نشست شورای امنیت سازمان ملل متحد بررسی شد.

فریدون سنرلی اوغلو نماینده دائمی ترکیه در سازمان ملل متحد در نشستس که با عنوان “کودکان سرباز در مناطق جنگ زده ” برگزار شد اعلام کرد”  گروه تجزیه طلب  پ ک ک/پ.ی.د. همچنان دختران و پسران زیر ۱۵ سال را به عنوان سرباز به جنگ می فرستد که بسیاری از آنها کشته می شوند.

وی در سخنرانی خود به اوضاع نامناسب کودکان به ویژه در شاخه نظامی پ.ک.ک در شمال سوریه اشاره کرد و افزود:  پ ک ک همانند داعش و بوکوحرام کودکان را می رباید و به میدان های جنگی اعزام می کند . وی از جامعه جهانی خواشت تا علیه این اقدام سازمان پ ک ک واکنش نشان دهند.

پیش از این عبداللە ایمام، یکی از فعالین حقوق بشر در مناطق کردنشین سوریه در این بارە گفت: استفاده از کودکان سرباز و مسلح نمودن کودکان و نوجوانان جنایت جنگی محسوب می‌شود و بر اساس قوانین بین المللی عاملان این کار باید محاکمە شوند.

پایگاه خبری – تحلیلی zhedar T در یک گزارش میدانی و مصاحبه با والدین کودکانی که از سوی پ.ک.ک ربوده شده اند،  نوشت: گروه پ.ک.ک کودکان و نوجوانان ربوده شده که همگی کمتر از ۱۸ سال سن دارند را برای حضور در میدان جنگ به کوهستان های شنگال و قندیل در شمال عراق و نیز مناطق کردنشین سوریه منتقل می کند.

این در حالیست که پایگاه خبری hewalPress در اقلیم کردستان عراق گزارش داد “دانا شهید جزا”  رئیس کمیسیون داخلی شورای استانی سلیمانیه در اقلیم کردستان عراق گفت: پ.ک.ک در زمینه فریب و ربودن کودکان زیر ۱۸ سال (دختر و پسر) به فعالیت های خود ادامه می دهد و به دلیل این اقدام پ.ک.ک  چندین معضل اجتماعی به وجود آمده است.
وی گفت: پ.ک.ک از طریق دفاتر گوناگون خود در مناطقی همچون: حلبچه، سلیمانیه، گرمیان و راپرین به ربودن و فریب کودکان و نوجوانان کمتر از ۱۸ سال و انتقال آنها به کوهستان های قندیل و شنگال و مسلح کردنشان ادامه می دهد. دانا شهید جزا افزود: ما از طریق نهادهای امنیتی و روابط احزاب تلاش کرده ایم تا مشکلاتی که تشکیلات پ.ک.ک در این مناطق ایجاد می کنند را کاهش دهیم.

وزارت خارجه آمریکا در گزارش سالانه خود درباره وضعیت حقوق بشر در سال ۲۰۱۶ میلادی از ربودن کودکان کرد ایزدی توسط پ.ک.ک و مسلح کردن آنها به منظور مشارکت در جنگ خبر داده بود. وزارت امور خارجه آمریکا در بخشی از گزارش سالانه خود در این خصوص نوشت: آن دسته کودکان ایزدی که از سوی پ.ک.ک ربوده شده اند هنگامیکه تلاش می کنند تا از اردوگاه های این گروه فرار کنند از فرار آنها جلوگیری می شود و مورد تحقیر واقع می شوند. وزارت خارجه آمریکا با اتکا به گزارش سازمان حقوق بشر بین المللی به این نکته هم اشاره می کند که نزدیک به ۲۵ پرونده در اختیار آنها قرار دارد که حاکی از ربودن کودکان توسط پ.ک.ک و مسلح کردن آنها است.

سازمان پیگیری حقوق بشر در نتیجه تحقیقات خود در اقلیم کردستان عراق اعلام کرد: برای ما ثابت شده است که سازمان های وابسته به پ ک ک کودکان را به عنوان پیکارجوی “انقلابی” به کار می گیرند.

سازمان دیده بان حقوق بشر که مقر آن در نیویورک است می گوید: در بین اعضای واحدهای مقاومت شنگال موسوم به ی.ب.ش. – شاخه نظامی وابسته به پ ک ک- که آمریکا نیز حمایت لجیستیکی از آن می کند کودکان نیز وجود دارند و آنها را به عنوان جنگجو به کار می برد و ۲۹ مورد را نیز ثابت کرده است.
“زاما کورسن نف” مدیر بخش کودکان در سازمان دیده بان حقوق بشر درباره این موضوع بیانیه ای صادر کرد و گفت: بایستی دختران و پسران با خانواده خود باشند و به مدرسه بروند. لازم است کودکان را ابزار جنگی قرار ندهند. بایستی پ ک ک خیلی صریح و علنی دست از بکارگیری کودکان در جنگ بردارد و فرماندهان آن باید بدانند بکارگیری کودکان زیر ۱۵ سال جرم است. زاما کورسن در ادامه صحبت های خود گفت: چون کودکان را با زور برده اند و مورد سواستفاده جنسی نیز قرار می گیرند این کودکان خواهان جداشدن از پ ک ک هستند. این کودکان به دو دلیل خواهان جدا شدن از پ ک ک هستند. یا به این دلیل که به زور برده شده اند و یا به علت سوء استفاده جنسی از آنها. این گروه بایستی فورا کودکان را آزاد کند و بایستی در مورد سوء استفاده از کودکان تحقیق صورت گیرد و پ ک ک قول دهد کودکان را مسلح نکند.

از سوی دیگر طبق گزارش سازمان تحقیقاتی ویژه کودکان وابسته به دیده بان حقوق بشر کودکان زیر ۱۵ سال در پ ک ک وجود دارند و در جبهه های جنگ مورد استفاده قرار می گیرند. بعضی از این کودکان در ایست های بازرسی قرار دارند و تعدادی نیز مسئول تمیز کردن اسلحه هستند. این کودکان پس از گذراندن دوره های آموزشی در کوهستان قندیل به مناطق عملیات هوایی فرستاده می شوند و گروههای مسلح مانند ه.پ.گ. و ی.ب.ش. (شاخه های نظامی وابسته به پ.ک.ک) بایستی هرگز کودکان را به کار نگیرند و علیه دشمن خود به جنگ نفرستند. در ادامه گزراش اعلام شده است استفاده از کودکان در جنگ مغایر حقوق بین المللی است. طبق این حقوق گروههایی مانند ه.پ.گ. و ی.ب.ش. نباید حتی افراد زیر ۱۸ سال را نیز جذب کنند. حتی اگر خود کودکان مشتاق نیز باشند خود این گروهها نباید آنها را جذب کنند چون این کار مغایر حقوق بین الملل است.

در ادامه این گزارش از دولت عراق درخواست می شود چون به ی.ب.ش. حقوق می دهد لذا باید بر این گروه فشار بیاورد تا کودکان را آزاد کند. در این گزارش ۹ مورد از حضور کودکان در پ ک ک مستند شده و گفته شده است: در سال ۲۰۱۶ پدر یک کودک کرد ساکن شهر حلبچه کردستان عراق که پسر ۱۵ ساله اش ترک تحصیل کرده بود می گوید پسرش به عضویت پ ک ک درآمده است. این پدر حلبچه ای به همه جا سرزده و حتی فیلمی را نشان می دهد که ه.پ.گ. گرفته و پخش کرده است و در آن پسرش یک اسلحه کلاشنیکوف در دست دارد. این پدر می گوید در این ویدئو پسران دیگر نیز تشویق می شوند به پ ک ک بپیوندند. من فقط می خواهم با پسرم صحبت کنم و مطمئن شوم سالم است و منتظرم با من تماس بگیرد.

طبق گفته دفتر کمیسیون حقوق بشر حکومت اقلیم کردستان عراق در حلبچه از سال ۲۰۱۳ تاکنون در این شهر ۲۰ پسر و ۵ دختر به عضویت گروههای وابسته به پ ک ک در آمده اند و قبلا نیز ۳۸ کودک جذب آن شده اند. خویشاوندان کودکان از ترس این که حکومت اقلیم کردستان آنها را همدست پ ک ک معرفی کند نخواسته اند نامشان افشا شود.یکی از آنها می گوید: یک دختر ۱۳ ساله ایزدی به صورتی فجیع کتک خورد. این دختر ۱۳ ساله چون با فرمانده خود جر و بحث کرده بود به صورتی فجیع کتک خورد. این اتفاق در بهار سال ۲۰۱۶ روی داد. این دختر حین کتک خوردن پایش شکست و تلاش می کند با این وضعیت کار خود را ادامه دهد. او تلاش کرد به بالای بام برود و خود را پرت کند اعضای گروه او را گرفتند و باز هم کتکش زدند.

عارف حبشی ناظر و فعال سیاسی مناطق کردنشین سوریه در گفتگو با پایگاه اینترنتی حزب دمکرات کردستان عراق می گوید: شبه نظامیان شاخه پ.ک.ک در سوریه در شهر کردنشین عفرین چندین نوجوان و کودک زیر ۱۸ سال را ربوده و به مراکز آموزشی این گروه منتقل کرده اند.
عارف حبشی در این باره به سایت رسمی پارتی گفت: شاخه پ.ک.ک در سوریه (PYD) کودکان زیر ۱۸ سال عفرینی را دستگیر و یا می رباید که معمولا سنشان بین ۱۳ و ۱۴ سال است . وی افزود: کودکان ربوده شده به مراکز آموزش نظامی پ.ک.ک در جنوب منطقه “موباتا” در ۲۰ کیلومتری شمال شهر عفرین منتقل می شوند و پس از طی دوره آموزشی آنها را به اردوگاه نظامی “کفرجه نه” منتقل می کند.

حبشی در ادامه گفت: مادر یکی از کودکان که فرزند ۱۳ ساله اش در مسیر مدرسه توسط افراد شاخه پ.ک.ک در سوریه ربوده شده است؛ به مقابل مقر جوانان انقلابی وابسته به PYD رفته و خواستار برگرداندن پسرش شده است اما lمسئولان PYD به وی گفتند که فرزندش نزد آنها نیست.
همچنین فاضل بشارتی مسئول حزب دمکرات کردستان عراق (پارتی) در حلبچه در گفتگو با سایت رسمی پارتی گفت: پ.ک.ک در مناطقی همچون: حلبچه، رانیه، کلار و کفری مقر دارد و افرادی هم هستند که بصورت علنی برای این گروه دلالی و واسطه گری می کنند و کودکان مردم را فریب داده و برای پیوستن به پ.ک.ک تشویق می کنند تا به آنها را کوهستان قندیل ببرند.

 

 

اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
برچسب ها:
دیدگاهها

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی