سایز متن   /

قاسم ششو فرمانده نیروهای پیشمرگه در شنگال می گوید جوانان کردی ایزدی روزبه روز بیشار ازقبل به ماهیت واقعی گروه پ.ک.ک پی می برند و  از این گروه فاصله می گیرند.

به گزارش کورد پاریز،” قاسم ششو”  فرمانده نیروهای پیشمرگه در شنگال  در گفتگو با پایگاه اطلاع رسانی حزب دمکرات کردستان عراق گفت: جوانا کرد ایزدی اکنون میدانند پ ک ک یک نیروی خشونت طلب و غیرقانونی است.

وی افزود در طی یک هفته پس از تهدیدهای ترکیه بیش از یکصد جوان کرد ایزدی از شاخه های نظامی پ ک ک جدا شده اند.

ششو می گوید این روند رو به افزایش است چون کردهای ایزدی می دانند هیچ امیدی در عضویت در پ ک ک نیست و برای همین نیز از آن فاصله می گیرند. اکثر جوانانی که به عضویت پ ک ک در آمده بودند برای تامین معاش خانواده خود عضو شده بودند.

برغم آزادسازی شهر شنگال (سنجار) در ۱۲۰ کیلومتری غرب موصل اما تنش های سیاسی بین حزب دمکرات کردستان عراق (پارتی) به رهبری ‘مسعود بارزانی’ و گروه پ.ک.ک سبب افزایش ترورهای سیاسی و جلوگیری از ورود کمک های ارسالی دولت عراق به مردم این شهر که اغلب از اقلیت ایزدی هستند، شده است.

در روز سوم آگوست سال ۲۰۱۴ شبه نظامیانِ گروهک تکفیری – تروریستی داعش بدون کمترین مقاومتی از سوی نیروهای پیشمرگه ی کردستان عراق (وابسته به بارزانی ها)، شنگال و بسیاری از روستاها و شهرک های اطراف این شهر را اشغال کردند که بر اثر این حمله ی وحشیانه حدود ۵ هزار نفر از کُردهای ایزدی کشته شدند، بیش از ۳۰۰ هزار نفر آواره شده و بین دو تا سه هزار نفر که اکثرشان زن و دختر جوان بودند اسیر شدند.

پس از نوامبر ۲۰۱۵ و آزادی شنگال از دست گروهک داعش ، پ.ک.ک با تشکیل چندین گروه شبه نظامی وابسته به خود در شنگال که عمدتا کردهای غیر بومی در آنها عضویت دارند، مقابله با تهدیدهای دوباره داعش را بهانه قرار داده و حاضر به خروج از شنگال نیست . ناظران سیاسی می گویند پ.ک.ک از طریق شهر شنگال که در موقعیت استراتژیکی مهمی در مرز عراق با سوریه قرار دارد با شاخه نظامی خود در سوریه در ارتباط است و به همین دلیل حاضر به ترک شنگال نیست.

 

 

 

اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
برچسب ها:
دیدگاهها

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی