سایز متن   /

منابع محلی از لغو برنامه های آموزشی برخی مدارس در شهر کردنشین قامیشلو توسط اعضای مسلح پ ک ک خبر دادند.

به گزارش کورد پاریز، پایگاه اینترنتی روژاوا نیوز که تحولات مناطق کردنشین سوریه را پوشش می دهد نوشت: اعضای پ.ک.ک از برگزاری یک آزمون در مدارس شهر کردنشین قامیشلو جلوگیری کردند و به جای آن برنامه های مبتنی بر ایدئولوژی پ ک ک را تحمیل کردند که با اعتراض دانش آموزان مواجه شد.

منابع محلی می گویند سیستم اداری تحت کنترل پ.ک.ک، به جای برنامه های درسی نوشته های سیاسی پ ک ک و عبدالله اوجالان را تحمیل می کند و امتحانات را بر اساس آن تنظیم می نماید و این سبب شده تا افراد زیادی نیز ترک تحصیل نمایند.

اغلب کُردهای سوریه مدارس تحت کنترل پ.ک.ک را به رسمیت نمی شناسد و کودکان خود را به آموزشگاه های خصوصی و مدارس عربی وابسته به دولت مرکزی سوریه می فرستند.

پ.ک.ک با تغییر محتوای برخی از کتاب های درسی، افکار و اندیشه های عبدالله اوجالان رئیس زندانی پ.ک.ک را در مواد درسی گنجانده است و با توجه به نگاه الحادی اوجالان به مقوله ی دین، نفی نظام خانواده در تفکرات اوجالان و نیز حاکم بودنِ ایده های مارکسیستی بر چارچوب فکری وی، اکثر خانواده ها از تاثیرگذاری اینگونه تفکرات بر فرزندانشان نگران هستند.

آذر ماه ۱۳۹۵ نیز شاخه پ.ک.ک در سوریه به مدیران مدرسه متوسطه مناحیل البیر در شهر قامیشلو اعلام کرده بود که موضوعاتی همچون: آشنایی با تفکر و اندیشه های عبدالله اوجالان و ایدئولوژی پ.ک.ک باید در مواد درسی دانش آموزان گنجانده شود اما مسئولان مدرسه از پذیرش چنین درخواستی سرباز زدند.  اعضای مسلح پ ک ک به مدرسه متوسطه مناحیل البیر حمله کردند و مدرسه را تعطیل کردند. قبلا نیز مدیر این مدرسه از سوی پ.ک.ک تهدید شده بود. در این مدرسه در دو شیف صبح و عصر حدود دو هزار دانش آموز درس می خواندند اما به دست عوامل پ ک ک مدرسه تعطیل شد. آنها به دانش آموزان گفتند دیگر به مدرسه نیایند و در مدرسه را نیز قفل کردند.

گروه پ.ک.ک در مناطق کردنشین ترکیه روش دیگری را بکار گرفته است و از خانواده ها می خواهد تا از فرستادن کودکان خود به مدارس دولتی خودداری کنند. سران پ.ک.ک پیش از آغاز سال تحصیلی در ترکیه با انتشار بیانیه ای از خانواده های کُرد استان های شرق و جنوب شرق ترکیه خواستند کلاس های درس را تحریم کرده و از فرستادن فرزندان خود به مدارس امتناع کنند. در پی آنکه والدین به این درخواست پ.ک.ک بی توجهی کردند، اعضای پ.ک.ک چندین مدرسه دولتی در استان های شرناخ، حکاری، دیاربکر و موش را به آتش کشیدند.

 

اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
برچسب ها:
دیدگاهها

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی