سایز متن   /

 

مقدمه از قسمت قبل:

اینها تصاویر دختران جوان است که در عراق و سوریه با داعش می جنگند. اما در پشت این لبخندها، داستان های ناگفته ای نهفته است. یک دختر عضو پ ک ک در می گوید: “آنها آمدند و مرا ربودند. ۱۲-۱۱ ساله بودم.” گروههای مورد تحقیق ما در شنگال و در اقلیم کردستان به پ ک ک وابسته هستند.

یک عضو سابق و جداشده پ ک ک می گوید: “ما به خانه مردم می رفتیم اگر مثلا دو پسر داشتند یکی را با زور برای عضویت با خود می بردیم.

خبرنگار خطاب به یک مسئول اقلیم کردستان می گوید: شما می گویید پ ک ک مخمور را به یک پایگاه نظامی تبدیل کرده است و همه پناهندگان از جمله زنان و کودکان باید آموزش نظامی ببینند.

این مسئول می گوید: بله درست است.

-اگر چنین است پس می توان گفت سازمان ملل با یک مشکل مواجه است چون این باید یک کمپ پناهندگان باشد.

مسئول سازمان ملل در اقلیم کردستان در پاسخ به این سوال می گوید: من صلاحیت پاسخ دادن به این سوال را ندارم و شما می توانید از مسئولان رده بالا بپرسید.

یک مسئول دیگر سازمان ملل می گوید: بله این مسئله صحت دارد و ما تلاش می کنیم حل کنیم و مذاکراتی در این زمینه داریم. این مسئله ای دیپلماتیک است و از کانال خود حل می شود.

………..

هیچ کس دقیقا نمی داند تعداد کودکان سرباز یا افراد بزرگسال در درگیری های این گروه در عراق یا سوریه چند نفر است. صدها یا شاید هم هزاران نفر هستند. شهر شنگال در سال ۲۰۱۴ به دست داعش افتاد و اقلیت ایزدی توسط این گروه تروریستی سلاخی شد و دنیا نیز تماشاگر بود. داعش به یک مشکل بین المللی تبدیل می شد و یک گروه تروریستی نیز نیروهایش را به شنگال می فرستاد اما مشکل این است که پ ک ک در لیست تروریستی آمریکا، اروپا، ناتو و ترکیه قرار دارد. برای حل این مشکل جهت استفاده از آن علیه داعش راه حل ساده ای انتخاب کردند یعنی نام آن را به ی.پ.گ. یا ی.ب.ش. تغییر دادند. پ ک ک در اواخر دهه هفتاد میلادی تاسیس شد و خواهان استقلال یک دولت کردی شد. حملات تروریستی آن جان بیش از ۴۰ هزار نفر را گرفته که بیشتر نیز بر اثر حملات انتحاری بوده. گزارشات مربوط به ربودن کودکان توسط پ ک ک بسیار مستند است اما خیلی مورد توجه قرار نگرفته است. این گروه به عنوان جنگ نیابتی علیه داعش مورد استفاده قرار گرفت.

کمپ های پناهندگان در شمال عراق یک منبع بالقوه برای جذب عضو توسط پ ک ک است. هزاران کودک فقیر در زندگی بد بهترین اهداف برای این گروه تروریستی هستند. داستان ما در این کمپ آغاز می شود که بیش از ۲۰ هزار آواره دارد. بیشتر آنها از دست داعش از شنگال فرار کرده اند. مدتی زیادی است که شنگال از دست داعش آزاد شده اما این مردم هنوز هم می ترسند به شهر خود برگردند.

 

یک مسئول اقلیم کردستان در کمپ می گوید:

-پ ک ک به دلایل سیاسی کودکان را می رباید. آنها را برای جنگ به جاهایی می برد و به کشتن می دهد که مردم نمی دانند چه بر سر کودکانشان آمد.

یک عضو سابق ی.پ.گ. می گوید: وقتی من عضو ی.پ.گ. شدم ۱۱ سال داشتم الان ۱۴ ساله هستم. داعش عمویم، زن عمویم، پسر عموهایم و دختر عموهایم را گرفتند. من برای انتقام عضو شدم. خانواده من هم فقیر بود. ما صبح آموزش نظامی می دیدیم و بعد از ظهر نیز آموزش آشنایی با افکار اوجالان را می دیدیم.

هکار محمد رئیس کمپ می گوید: خیلی از کودکان و خانواده ها قربانی برنامه های پ ک ک شده اند. از والدین خود جدا شده اند و سرنوشت آنها نیز نامعلوم است.

دختر عضو سابق پ ک ک می گوید: در طول روز اسلحه را به ما می دادند و نحوه کار با آن را به ما یاد می دادند. نشانه هایی می گذاشتند تا هدف قرار دهیم و تمرین کنیم.

هکار محمد ادامه می دهد: کودکانی که ربوده شده اند سرنوشت آنها نامعلوم است. والدین آنها همیشه سراغ فرزندان خود را می گیرند اما نمی دانیم آنها را کجا برده اند.

دختر در ادامه می گوید: وقتی در پ ک ک بودم همه چیز را در مورد اوجالان به ما می گفتند. افراد بزرگتر و افراد کوچکتر از من نیز وجود داشتند.

هکار محمد می گوید: متاسفانه هیچ سازمانی به این مسئله توجه نکرده و از مردم قربانی حمایت نکرده است.

دختر می گوید: هم دختران و هم زنان متاهل اما عضو شده بایستی قسمت برجسته آلت تناسلی آنها را می بریدند تا به گفته پ ک ک در حین جنگ به فکر مسائل جنسی نباشند. یک دختر از من کوچکتر بود می گفت مرا به یک بار در استانبول برده تا در آنجا قسمت برجسته آلت تناسلی مرا ببرند من ترسیدم از آنجا فرار کردم. وقتی مریض بودیم نزد دکتر نمی بردند و به زور می گفتند بلند شو و برو نگهبانی بده. بعدا او را کشتند.

 

کودکان فراموش شده در پ ک ک (ویدئوی اول-قسمت سوم)

 

http://www.turquie-news.com/spip.php?article48309

 

اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
برچسب ها:
دیدگاهها

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی