سایز متن   /

اختلاف نظر آنکارا و واشنگتن در مورد معادلات سیاسی و امنیتی شمال سوریه، می‌تواند با در نظر گرفتن متغیری همچون عادی‌سازی روابط دمشق ـ آنکارا، وضعیت‌های جدیدی به وجود بیاورد.

به گزارش کوردپاریز، حتی حمله به مناطق کردنشین شرق فرات در شمال سوریه و استقرار غیرقانونی و بدون مجوز هزاران نظامی ارتش ترکیه در آن مناطق، موجب رضایت خاطر کامل رجب طیب اردوغان و تیم او نشده است.

در روزها و هفته‌های اخیر، مقامات آنکارا بارها اعلام کرده‌اند که هنوز هم از وضعیت مدیریت سیاسی – امنیتی و آرایش میدانی مرز سوریه راضی نیستند و از نگاه آنان، تهدیدات تروریستی، کماکان، به قوه خود باقی‌ست.

مقامات دولت ترکیه معتقدند که کردهای مسلح وابسته به پ.ک.ک در چارچوب نیروهای «قسد» و «ی.پ.گ»، تهدیدی جدی علیه آینده سوریه و ترکیه هستند و به دنبال تاسیس یک دولت غیرقانونی هستند.

آنکارا معتقد است که در شرایط فعلی، تنها برگ برنده کردهای تحت امر پ.ک.ک در شمال سوریه، حمایت‌های دفاعی و اطلاعاتی آمریکایی‌هاست و اگر این حمایت‌ها قطع شوند، «قسد» و «ی.پ.گ»، راهی برای ادامه حیات نظامی و سازمانی نخواهند داشت.

با آن که ترکیه گروههای مسلح وابسته به پ.ک.ک را به عنوان گروه تروریستی معرفی کرده اما تیم دونالد ترامپ در بیان مواضع رسمی دولت آمریکا، به شکلی مشهود و آشکار، رویکردهایی دارد که در تضاد و تنازع کامل با تصمیمات ترکیه است.

شرایط دشوار روزهای حمله نظامی موسوم به «عملیات چشمه صلح»، این واقعیت را نشان داد که آمریکا به کردها چک سفید و ضمانت دفاع نداده و هر آن ممکن است آنان را رها کند.

اما فعلاً چنین اتفاقی نیفتاده است و حتی پس از چشمه صلح نیز، ثابت شد که گروه اطلاعاتی تحت امر فرمانده کل قسد، در جریان حمله به ابوبکر البغدادی سرکرده گروه تروریستی داعش، در هماهنگی و همکاری کامل بوده‌اند و چنین چیزی به این معنی است که در میدان عمل و بر روی ارض واقع، چیزی به نام جدا شدن آمریکا و کردهای سوری وجود ندارد و شواهد نشان می‌دهد که از منظر عملگرایانه و منفعت‌جویانه واشنگتن، هنوز هم، همکاری با کردها، امتیازات قابل توجهی برای آمریکا دارد و این منفعت ایجاب می‌کند که ترامپ نیز در برابر اردوغان رویکرد تعلل و کژدار و مریز را حفظ کند.

در چنین شرایطی است که فضا برای برخی تحرکات کردها هموارتر شده و آنان در چارچوب همکاری با آمریکا، در مسیری قدم برمی‌دارند که نه به نفع آنکاراست و نه به سود دمشق. بنابراین باید گفت، اختلاف نظر آنکارا و واشنگتن در مورد معادلات سیاسی و امنیتی شمال سوریه، می‌تواند با در نظر گرفتن متغیری همچون عادی‌سازی روابط دمشق ـ آنکارا، وضعیت‌های جدیدی به وجود بیاورد.

در چنین شرایطی، اگر ورق برگردد و ترکیه و سوریه به سوی عادی‌سازی روابط بروند، از سویی تحرکات غیرقانونی کردها با مشکل و بن‌بست دوسویه روبرو می‌شود و از دیگر سو، آمریکا نیز در برابر جبهه روسیه، سوریه، ترکیه و ایران، از قدرت و توان پایین‌تری برخوردار خواهد بود.

اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
برچسب ها:
دیدگاهها

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی