سایز متن   /

استفاده از اصطلاح «استان های کُردنشین» برای چندمین بار باعث رد تقاضای نمایندگان HDP در مجلس شد.

.

به گزارش کوردپاریز، “گلستان قلیچ کوچ ییگیت” نماینده حزب دموکراتیک خلق ها (HDP) با دادن پیشنهادی کتبی به رئیس مجلس خواهان رسیدگی به برخی مشکلات در سه استان کُردنشین شد. مصطفی شنتوپ رئیس مجلس این پیشنهاد را به دلیل استفاده از عبارت “استان های کُردنشین” عودت داد.

.

بنابرخبر گازته دیوار، تا کنون بسیاری از پیشنهاداتی که نمایندگان HDP در مجلس نوشته اند از طرف هیات رئیسه یا رئیس مجلس برگشت خورده است. اما این بار دلیل جدیدی برای برگشت دادن این پیشنهاد ها پیدا شد و آن استفاده از اصطلاح “استان های کُردنشین” بود. مصطفی شنتوپ استفاده از این اصطلاح را بی ادبانه و آسیب زا دانسته است.

.

 مصطفی شنتوپ طرح پیشنهادی را مغایر با آیین نامه داخلی مجلس دانست و گفت: «اگر عبارت حاوی کردستان را از این طرح پیشنهادی بردارید به آن رسیدگی می شود.»

.

گفتنی است رد پیشنهاد های حاوی واژه های استان های کردنشین یا کردستان ترکیه، در مجلس  سابقه طولانی دارد و بیانگر مقاومت طولانی مدت قدرت در ترکیه بر علیه استفاده از این واژه ها است. همچنین در بین مردم عادی ترکیه نیز استفاده از اصطلاح کردستان ترکیه ممکن است باعث ایجاد مشاجره های لفظی شود. آنها می گویند ما در ترکیه چیزی به نام کردستان یا استان کردنشین نداریم. ما استان هایی داریم که تعداد بیشتری از کردها در آن ساکن هستند.

اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
برچسب ها:
دیدگاهها

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی