سایز متن   /

انتشار چند عکس از یک نماینده پارلمان ترکیه و یک عضو کشته شده پ.ک.ک، جنجال بزرگی به پا کرده و این نماینده در آستانه اخراج از پارلمان قرار گرفت.

.

رجب طیب اردوغان رهبر حزب عدالت و توسعه و رئیس جمهور ترکیه و همچنین شریک او در ائتلاف جمهور، یعنی دولت باغچلی رهبر حزب حرکت ملی، هر دو اعلام کردند که پارلمان جای تروریست ها نیست و باید هر چه زودتر مصونیت قضائی این نماینده لغو شده و او را اخراج کنند. اما ماجرا به همین جا ختم نشد و سخنان وی در تالار ویژه حزب عدالت و توسعه در پارلمان، رسانه ها را متعجب کرد. چرا که او درباره موضوعی صحبت کرد که بسیار فراتر از مساله یک عکس و یک نماینده است.

اردوغان در سخنان خود درباره نقش نهادهای اقماری پ.ک.ک در مسائل سیاسی و امنیتی، جملات کوتاهی بر زبان آورد که از سوی تحلیل گران، به عنوان کدها و سیگنال های یک عملیات مهم قلمداد شده است.

یکی از مشاورین سابق اردوغان، معتقد است که اردوغان بایک هدف گذاری اطلاعاتی – امنیتی هوشمندانه، دمیرتاش و اوجالان را به تقابل علیه همدیگر وادار می کند. همه اینها در حالی اتفاق افتاده که تنش و کشمکش قدرت بین حزب حاکم و جبهه گسترده مخالفین اردوغان ادامه دارد و در این میان، نهادهای اقماری پ.ک.ک نیز نقش مهمی دارند.

اردوغان به این جمع بندی رسیده که او و باغچلی، می توانند مخالفین را شکست دهند اما به شرطی که نهادهای اقماری پ.ک.ک که ۱۰ درصد رای مردم ترکیه را در دست دارند، منزوی شوند و در شرایطی قرار بگیرند که مخالفین جرات نکنند به سراغشان بروند یا با آنها ائتلاف کنند.

.

عکس دردسرساز نماینده زن با فرمانده پ.ک.ک

چند روز پیش رسانه های وابسته به آکپارتی، در اقدامی هماهنگ، عکس هایی را که از سرویس اطلاعات و امنیت میت ترکیه دریافت کرده بودند، منتشر کردند.

در این عکس ها، سمرا گوزل نماینده مردم دیاربکر و از سران حزب دموکراتیک خلق ها (ه.د.پ) با لباس شاخه نظامی پ.ک.ک، در کنار یک فرمانده نشسته است.

در توضیح عکس آمده «این نماینده با این تروریست نامزد بوده است. چرا نامزد تروریستی که علیه کشور جنگیده و کشته شده، در پارلمان حضور داشته باشد؟» آنان پا را از این فراتر نهاده و با اطلاعاتی که از یگان های نظامی عملیاتی ارتش ترکیه دریافت کرده بودند، اعلام کردند که نامزد کشته شده نماینده پارلمان، فردی است که ۳ افسر ارتش ترکیه را شهید کرده و ملت ترک نباید از کنار این موضوع به آسانی بگذرد.

.

کُد معنی دار سخنان اردوغان

رجب طیب اردوغان در تالار ویژه نمایندگان آکپارتی در پارلمان، درباره وقایع اخیر اظهار نظر کرده و اخراج نماینده دیاربکر از پارلمان را به معنی صیانت از احترام و عزت ملی و توجه به عواطف خانواده های شهدا دانست. اما او در ادامه به موضوع مهمی اشاره کرده و گفت: «فکر نکنید آنها روابط خوبی با هم دارند. اتفاقاً تنش های مهمی دارند و آن که در ادیرنه است به آن که در ایمره آلی است، حساب پس خواهد داد.»

منظور اردوغان از دو زندانی ادیرنه و ایمره آلی کیست؟ صلاح الدین دمیرتاش رهبر زندانی ه.د.پ در ادیرنه و عبدالله اوجالان رهبر زندانی پ.ک.ک در ایمره آلی.

اردوغان می خواهد بگوید: رهبر ه.د.پ، باید به اوجالان حساب پس دهد که چرا نتوانسته اند به درگیری خاتمه دهند. اما سوال اینجاست: اردوغان و حزب و دولت او، چه تفاوت خاصی بین دمیرتاش و اوجالان می بینند؟ مگر دمیرتاش رهبر یک حزب اقماری تحت هدایت اوجالان نیست؟

پاسخ چنین است: عبدالله اوجالان، در چندین دیدار با هاکان فیدان رئیس سرویس اطلاعات و امنیت میت ترکیه، درخواست های دولت را پذیرفته و حتی قبل از انتخابات شهرداری ها، نامه ای نوشت و آن را از طریق یک استاد دانشگاه به اطلاع عموم رسانده و از همه کردها خواست در انتخابات، به مخالفین اردوغان رای ندهند.

اما نتیجه چه شد؟ سران پ.ک.ک، سران ه.د.پ، دمیرتاش و رفقای او، از مردم خواستند آرای خود را به نفع مخالفین اردوغان به صندوق بیندازند. چنین شد که ۳ قلعه مهم آنکارا، استانبول و آدانا در انتخابات شهرداری ها، به تسخیر مخالفین اردوغان درآمد و این واقعه تبدیل به نقطه عطفی شد که نشان داد حزب دموکراتیک خلق ها یا ه.د.پ و سران پ.ک.ک، از اوجالان حرف شنوی ندارند.

.

مشاور سابق اردوغان و فرضیه ماجراجویی امنیتی

عاکف بکی از تحلیل گران سیاسی – امنیتی ترکیه گفته است: «سخنان رئیس جمهور در مورد اوجالان و دمیرتاش، بسیار مهم بود. اینها بخشی از یک عملیات امنیتی مهم است. در شرایط طبیعی نباید در این مورد صحبت می کرد. اما به راستی چرا این را با افکار عمومی در میان نهاد؟ چرا به طور آشکار اعلام کرد که اوجالان و دمیرتاش را به جان هم می اندازد؟ شاید به این دلیل که می خواهد به حزب خود اطمینان دهد و به آنها بگوید: نترسید! من ه.د.پ را کنترل می کنم. شما به بقیه مسائل برسید! به عبارتی دیگر، حتی مهم ترین مسائل امنیتی و مبارزه با ترور، به جای امنیت ملی، معطوف به مسائل حزبی خواهد بود.»

زمانی بررسی اهمیت این موضوع را می توانیم بهتر درک کنیم که به خاطر بیاوریم این تحلیل از سوی یک روزنامه نگار و تحلیل گر عادی ارائه نشده است.

نویسنده تحلیل فوق، یعنی عاکف بکی، تحلیل گر طراز اولی است که مدتها در دوران نخست وزیری اردوغان مشاور او بود و غالباً با اردوغان در یک خودرو حرکت می کردند و با او رابطه نزدیکی داشت.

عاکف یکی از کردهای زازای بینگول است و در رشته ادبیات عرب و بعدها در حوزه رسانه و ارتباطات تحصیل کرده و مدتها در آمریکا و کشورهای دیگر حضور داشته و در روزنامه هایی همچون زمان، رادیکال و حریت، قلم زده است.

او از سال ۲۰۰۵ تا ۲۰۰۹ میلادی مشاور اردوغان و نویسنده متون اغلب سخنرانی های او بود. اما او نیز مانند بسیاری از مشاورین و تحلیل گران، از اردوغان جدا شد و حالا در مقام یک منتقد مخالف، قلم می زند.

مشخص نیست آیا همچنان که اردوغان می خواهد، برخی از جناح های داخلی پ.ک.ک و ه.د.پ، دچار اختلاف داخلی خواهند شد یا نه؟ اما در هر صورت، استفاده از کارت اوجالان، به عنوان یک گزینه مهم بر روی میز است.

شواهد نشان می دهد که انتخابات ۲۰۲۳ میلادی برای اردوغان و حزب او به یک موضوع حیاتی و سرنوشت ساز تبدیل شده است و اردوغان قصد دارد برای رسیدن به پیروزی، از تمام ابزارها استفاده کند.

در این میان، یکی از مهم ترین ابزارها، برجسته کردن مسائل مهمی همچون امنیت ملی و تبدیل موضوع ه.د.پ به یک مساله ضدامنیتی است تا احزاب مخالف، جرات نکنند با این نهاد اقماری پ.ک.ک ائتلاف کنند و  فضا برای رقابت احزاب مخالف با اردوغان و باغچلی، سخت و سخت تر شود.

اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
برچسب ها:
دیدگاهها

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی