سایز متن   /

با توجه به اقدامات نقض حقوق بشری گروه تروریستی پ.ک.ک و شاخه ایرانی آن یعنی پژاک در ربودن کودکان و مسلح کردن آنها، لازم است دولت و مجلس با این موضوع مقابله جدی داشته باشند.

.

یکی از معضلاتی که بعضی از خانواده‌های کُرد مناطق مرزی در استان‌های آذربایجان غربی، کردستان، کرمانشاه و ایلام با آن مواجه هستند، پدیده ربودن کودکان توسط عناصر تروریست پژاک می باشد. این گروهک در کوه‌های واقع در نزدیکی مرز ایران در اقلیم کردستان مستقر هستند.

بر اساس گزارش‌های متعدد، کودکان به زور ربوده یا به شیوه‌های مختلف فریب داده می‌شوند تا در نهایت با عضویت اجباری در گروه پ.ک.ک یا شاخه ایرانی آن یعنی پژاک، برخلاف قوانین بین المللی حقوق بشری، مورد بهره کشی‌های مختلفی قرار گیرند.

اما نکته اینجا است که کودکان کرُد نیز همانند دیگر کودکان سایر استان‌های کشور شهروندان ایرانی هستند و لذا دولت موظف است از حقوق شهروندان خود در ابعاد مختلف دفاع کند.

این یکی از جدی‌ترین مطالبات مردم مناطق مرزی و شهر‌های کُردنشین از مسئولین دولت سیزدهم و شخص رئیس جمهور است که به دستگاه‌های مرتبط نظامی، انتظامی، امنیتی و البته وزارت امور خارجه دستور دهد جهت پیگیری حقوق کودکان ربوده شده آن‌ها در آن سوی مرز‌ها اقدام لازم را انجام دهند.

از آنجا که اقدام پژاک در استفاده از کودکان به صورت اجباری، خلاف کنوانسیون حمایت از کودکان است و اقدامی ناقض حقوق بشر اطلاق می‌شود، می‌توان با این موضوع به شکلی قانونی و از طریق مطرح کردن آن در محافل بین المللی مدافع حقوق بشری، مقابله کرد.

این موضوعات نیازمند هماهنگی میان دولت و مجلس و دستگاه‌های ذی ربط است تا بتوانند اقدامات حقوقی را با جدیت در سطح بین المللی پیگیری کرده و شهروندان مناطق مرزی را از این ظلم و ستمی که به آن‌ها از سوی گروه‌های مسلح تروریست می‌رود رهایی بخشند.

در این ارتباط، دولت می‌تواند طرح‌های مشخصی را جهت قانونمند شدن به مجلس ارسال کند یا آنکه نمایندگان مجلس شورای اسلامی و به خصوص نمایندگان مناطق کُردی، می‌توانند با تدوین و تصویب طرحی مشخص، دولت را موظف به پیگیری حقوق شهروندان ایرانی ربوده شده توسط گروه‌های مسلح آن سوی مرز‌ها کند.

اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
برچسب ها:
دیدگاهها

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی