سایز متن   /

کسانی که تاریخ پ.ک.ک را خوانده و تحقیق کرده اند به خوبی می دانند که این گروهک مزدور جز این سه کلمه چیزی ندارد؛ «رهبری»، «قهرمانی»، «خائن و مزدور».

هیچ سندی از پ.ک.ک را نمی توان یافت که حاوی این مفاهیم نباشد. پ.ک.ک همه احزاب، اشخاص، گروه ها و جریان های سیاسی را که مثل آنها فکر نکنند یا مخالف آنها باشند را مزدور و خائن خطاب می کند. طبق تبلیغات پ.ک.ک فقط اوجالان و گروهش قهرمان هستند!

آیا عبدالله اوجالان واقعاً یک قهرمان است؟ او برای قهرمان شدن چه کرده است؟ یا خود اوجالان خائن است؟ چه کرد که خائن شد؟ ارگان رسانه ای پ.ک.ک در حال حاضر از تمام قدرت خود برای نشان دادن اوجالان به عنوان یک قهرمان استفاده می کند. اما هنگام محاکمه اوجالان همه دیدند که در موضع وی هیچ مقاومتی وجود نداشت، هیچ موضع قهرمانانه ای نشان داده نشد، دولت ترکیه هر چه خواست، او پاسخ داد. اوجالان توسط دولت ترکیه به رسمیت شناخته شد. هر کس دیگری بعد از دستگیری، اگر موضعش همچون اوجالان بود، بدون شک پ.ک.ک او را خائن و مهدور الدم اعلام می کرد.

.

شمدین ساکیک در مورد اعترافات اوجالان چه گفت؟

به عنوان مثال، «شمدین ساکیک» که توسط پ.‌ک.‌ک به عنوان بزرگ‌ترین خائن معرفی شد، گفت: «وقتی اوجالان با مرگ روبرو شد، همه چیز را گفت. روابط خود با سوریه را آشکار کرد. اما در جریان تحقیقات به من گفته شد که روستائیان و چوپانانی که به پ.ک.ک کمک کردند چه کسانی بودند، من به این سوال پاسخ ندادم و نام کسی را ذکر نکردم. اما اوجالان همه چیز را به دولت گفت. بله، اوجالان همه چیز را گفت. او ابتدا نام و زندگی نامه رفقای خود را فاش کرد، همه چیز را در مورد پ.ک.ک و دوستانش به دولت گفت.»

برای مثال، پ.‌ک.‌ک ششمین کنگره خود را با دستگیری اوجالان برگزار کرد. اوجالان مکان، شرکت کنندگان و هدف کنگره را یکی یکی به دولت ترکیه گفت. این را طبق اسناد رسمی به خوبی می دانیم.

.

سوال: در مورد کنگره ششم اطلاعات بدهید؟

عبدالله اوجالان: دستور دادم کنگره در دامنه کوه زاگرس در شمال عراق برگزار شود. ما بین کوه قندیل و خاکورک در منطقه خنیره. این کنگره از اواخر دسامبر برگزار می شود. در تماس های تلفنی که قبل از ۲۴ ژانویه ۱۹۹۹ داشتم، متوجه شدم که کنگره در حال برگزاری است و بحث به مسائل جبهه ای رسیده است.

اوجالان این اعترافات را در ۱۶ فوریه به دولت ترکیه کرد. یعنی وقتی اوجالان این اطلاعات را به دولت داد، کنگره همچنان ادامه داشت. اوجالان از دادن اطلاعات محل اختفای ۳۵۰ نفر از سرکرده های گروه خود ابایی نداشت.

.

در ادامه اوجالان درباره کنگره گفت؛

این کنگره برای بازسازی سازمان است. یک نوار هم برای این کنگره فرستادم. موارد در دستور کار کنگره؛ ۱- ایدئولوژیک ۲-سیاسی ۳-مسائل نظامی ۴-فعالیت های منطقه ای ۵-جبهه های کاری ۶-انتقادات ۷-مسائل انتخاباتی مطرح می شود… در نتیجه کنگره ششم، مظلوم عبدی مسئولیت اروپا را بر عهده خواهد داشت. مسئولیت «بوتان» تقویت می شود، مسئولیت «بهدینان» با فرماندهی قوی برقرار می شود. برای منطقه سوران مدیریتی آگاه منصوب می شود. «کانی یلماز» به اروپا فرستاده نمی شود.

اوجالان نه تنها از مظلوم عبدی (فرمانده کنونی HSD) نام برد، بلکه نام بسیاری از فرماندهان خود را نیز نام برد. نه تنها دولت ترکیه را در مورد چیزهایی که در آینده اتفاق می افتد، بلکه در مورد چیزهایی که ممکن است در آینده اتفاق بیفتد را نیز آگاه کرد. مثلاً اوجالان در مورد مدیریتی که در کنگره ششم انتخاب می شود چنین می گوید؛

افرادی مانند جوما، فرهاد، ابوبکیر، عباس، ماهر ولات می توانند در کمیته مرکزی قرار بگیرند. ذکی، عیسی، فواد، نصیر، جمال، فلات و مصطفی قره سو نیز از کمیته مرکزی انتخاب خواهند شد.

در کنگره ششم یک مجمع نظامی متشکل از ۳۰-۲۵ نفر تشکیل می شود. آنها می توانند به جای سیستم دولتی، یک سیستم میدانی بسازند. تصمیم گرفته می شود که احزاب سیاسی و نظامی با هم همکاری کنند. مدیریت متشکل از افراد قدیمی و جدید خواهد بود. تحولات بیشتری ممکن است در اقلیم کردستان رخ دهد. گاهی اوقات ممکن است نیروهای خود را به جاهای دیگری انتقال دهند. در بوتان (۱۰۰۰) نیرو تحت فرماندهی «باهوز» (سوریه) وجود دارد. در «زاگرس» حدود (۷۰۰-۸۰۰) نیرو با «ابوبکر» حضور دارند. حدود ۴۰۰ نفر تحت رهبری دکتر علی آمد (پزشکی که ۷-۸ سال است در پ.ک.ک است) هستند. در «ارزروم» حدود (۱۵۰-۲۰۰) نفر تحت مسئولیت «یلماز» هستند. «کاظم» (۳۵۰-۴۰۰) نیرو در «درسیم» دارد. ۱۵۰-۲۰۰ نفر در «سرحد» با مسئولیت «صبری» هستند. در ایالت «کوچگیری» حدود (۴۰-۵۰) نفر زیر مسئولیت «آلیشار» هستند. در دریای سیاه تحت مسئولیت «آیهان» (K) (40-50) نفر هستند که با DHKP-C کار می کنند. در گارزان نیرو نیست، نیروها در دیاربکر هستند. حدود ۱۵۰ نفر در «مردین» مسئول آنها «فلات» (ک) بود که شنیدم مرده است. مشکلاتی وجود دارد و بسیاری از آنها اقتصادی هستند. در دو منطقه شمال عراق؛ الف) منطقه «بهدینان» به عهده «عباس» (ک) (۱۵۰۰) نیرو دارد، آنجا منطقه بارزانی هاست. ب) ۲۵۰۰ نفر در «سوران» با مسئولیت «جوما» هستند. سوران جایی بین خاکورک و سلیمانیه است. ۲۵-۳۰ نفر در «رحا» به فرماندهی کمال ساوور هستند. در دریای مدیترانه “ساری ابراهیم” حدود (۸۰-۱۰۰) نفر را بر عهده دارد. در جنوب (۴۵۰۰) و در ترکیه (۳۰۰۰) نیرو وجود دارد.

اوجالان اسامی تمامی فرماندهان و اطلاعات مربوط به آنها را یکی یکی به دولت می دهد حتی می گوید در این موضوع نوار و نمودار مفصلی وجود دارد.

در واقع، اوجالان نام تمامی فرماندهان و مناطق مستقر پ.ک.ک را به دولت می دهد. اطلاعات دقیقی که اوجالان به دولت ترکیه می دهد، آنها را در بهت عجیبی فرو می برد. حسن آتیلا اوغور بازپرس اوجالان می گوید؛ اوجالان چقدر به مصطفی کمال آتاترک رابراز علاقه کرد و برای اینکه اعدام نشود چه چیزها که نگفت!

.

چرا اوجالان دستگیر شد؟

اوجالان به محض ورود به ترکیه، خواست به دولت خدمت کند و برنامه هایی برای همکاری با دولت ارائه داد. اوجالان اطلاعات زیادی به دولت ترکیه داد، چرا که از همان ابتدا می خواست با هم روی پروژه ها کار کنند. اوجالان فردای دستگیری می گوید: من تاریخ ترک ها و مسائلی که آینده ترکیه را روشن می کند را دنبال کردم. من می خواهم در این روند شرکت کنم. در بین ما اشتباهاتی از سوی کادرهای روستایی وجود داشت. ۵ درصد اشتباهات دولتی و ۹۵ درصد اشتباهات ما بوده است. اما اشتباه را قبول دارم.

اوجالان بلافاصله اضافه می کند: «۷ میلیون کرد در ترکیه وجود دارد، این جمعیت برای کارهای دیگر ما کافی است. کنترل هواداران، مهم است. جمعیت بسیار فعالند و در هر اقدامی از کنترل خارج می شوند. مردم من را خیلی دوست دارند.

با وجود این همه اسناد و اعترافات اوجالان و خدماتی که به دولت ترکیه کرد؛ آیا اوجالان قهرمان است یا خائن؟

اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
برچسب ها:
دیدگاهها

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی