سایز متن   /

نکات تاریک زیادی در مورد تاریخچه و مأموریت پ.ک.ک  وجود دارد که روشن نشده است. حقیقت تاریخ پ.ک.ک پنهان مانده است. پ.ک.ک تاریخ خود را تنها با کلماتی همچون قهرمانی، مقاومت و فداکاری بیان می کند.

نه تنها پ.ک.ک، بلکه دولت ترکیه نیز حقایق تاریخ پ.ک.ک را پنهان می کند. روابط عمیق بین پ.ک.ک، میت و دولت را پنهان می کند.

بسیاری از کسانی که می خواستند رابطه بین اوجالان، میت و تشکیل پ.ک.ک را بررسی کنند، در واقع تهدید شدند یا بسیاری از آنها کشته شدند. برخی از آنها توسط دولت ترکیه و برخی توسط پ.ک.ک از سر راه برداشته شدند.

یکی از آنها اوغور مومجو بود. وی یکی از روزنامه نگاران جسور و افشاگر ترکیه بود که در ۲۴ فوریه ۱۹۹۳ بر اثر انفجار در خودروی خود در مقابل خانه خود کشته شد. بین مرگ اوغور مومجو و رابطه بین پ‌.ک.‌ک و میت ارتباط معناداری وجود داشت. زیرا اندکی قبل از کشته شدن، مومجو گفته بود که مدارک زیادی در اختیار دارد که نشان می دهد عبدالله اوجالان عضو میت است. او به زودی کتابی را منتشر خواهد کرد که در آن توضیح می دهد که چگونه اوجالان به عضویت میت درآمد. او همچنین تجارت مواد مخدر توسط پ.ک.ک را برجسته کرد. اما او قبل از اینکه بتواند این کار را انجام دهد کشته شد.

اوغور مومجو کیست؟

اوغور مومجو در سال ۱۹۴۲ در قیرشهیر ترکیه به دنیا آمد. او محققی روشنفکر و روزنامه نگاری جسور بود. مومجو یک ناسیونالیست چپگرای ترک بود که می خواست ترکیه به عنوان کشوری قانونمند و عادل اداره شود. او می خواست که دولت شفاف باشد و بر اساس حاکمیت قانون اداره شود.

افشای روابط اوجالان و میت ترکیه و چگونگی شکل گیری پ.ک.ک

اوغور مومجو پس از سال ۱۹۸۸ روی مسئله کردها تمرکز کرد و دید که مانع بزرگی بر سر راه حل مسئله کردی وجود دارد. او روابط بخشی از دولت و پ.ک.ک را دیده بود و به تدریج شروع به رمزگشایی از این روابط کرده بود.

او مدتی طولانی به بررسی موضوع دست داشتن  میت در شکل گیری پ.ک.ک پرداخت. مدتی طولانی بر روی سرچشمه های آغاز مسئله کرد در ترکیه، و درگیری بین ترک و کرد پرداخت. به دوستان روزنامه نگارش گفته بود که دارد روی کتابی با این موضوع کار می کند و زمانی که کتاب به پایان برسد، یک بمب خبری منفجر خواهد شد. در قسمی از مقاله اش در رابطه با این موضوع نوشته است: «امروز در بین اعضای پ.ک.ک خدا می داند چه تعداد مزدور وجود دارد. نه تنها مزدور میت، بلکه از انواع گروه ها…! در خاورمیانه مزدور است که می چرخد. خدا می داند که چه تعداد مزدور CIA در بین گروه های آزادی طلب کردی وجود دارد. وظیفه روزنامه نگار آشکار کردن حقیقت است.  تلاش ما بررسی این است که نشان دهیم سرچشمه های مسئله کرد از کجا آغاز می شوند؟ برای مثال من می پرسم که عبدالله اوجالان کیست؟ پ.ک.ک چگونه شکل گرفته است؟»

مومجو پس از تحقیقات فراوان متوجه شده بود که عبدالله اوجالان با کمک مالی وزارت دارایی در دانشکده علوم سیاسی دانشگاه آنکارا تحصیل کرده بود. اوجالان در سال ۱۹۷۲ به دلیل پخش اعلامیه بازداشت شده بود و در جریان دادگاه توسط «باقی طوغ» دادستان نظامی وقت آزاد شده بود. مومجو برای بررسی این موضوع با خود باقی طوغ هم دیدار کرده بود. او اولین کسی است که فاش کرد؛ پدرزن اوجالان یک کارمند میت بود. مومجو در یادداشت ۸ ژانویه ۱۹۹۳ در روزنامه آیدینلیک نوشته بود: «در پشت پرده کسانی به دنبال راه انداختن دشمنی بین کرد و ترک، و گستردن یک دام خونین هستند.»

ترور اوغور مومجو و بسته شدن پرونده قتل او به عنوان «فاعل مجهول

او در پرسشی با عنوان «آیا از این نوع روزنامه نگاری نمی ترسی؟» گفت: «من هم از مرگ می ترسم اما ترس اجل را به تاخیر نمی اندازد.» مومجو مدتی پیش از ترور، بارها از سوی گروه های مختلف تهدید به مرگ شده بود. او مرگ خود را نیز پیش بینی کرده بود اما تا آخرین لحظه برای افشای حقیقت دست از تلاش بر نداشت. 

اوغور مومجو در ۲۴ ژانویه ۱۹۹۳ در جلوی در خانه اش در کوچه قارلی سوکاک در آنکارا به وسیله بمب کارگذاشته شده در خودروی شخصی اش ترور شد. بلافاصه پس از مرگش، گروه های نظامی به محل رفته و به جای بررسی محل ترور برای یافتن سرنخ از عاملان قتل، با جاروهای بزرگ شهرداری همه چیز را تمیز کردند. پس از این اتفاق خانواده مومجو از محمت آغار رئیس پلیس وقت خواستند تا عاملان ترور مومجو را افشا کند اما محمت آغار در جمله ای تاریخی گفت: «اگر یک آجر از این دیوار بکشم، همه دیوار خواهد ریخت!» و پرونده جنایت اوغور مومجو به عنوان جنایت «فاعل مجهول» بسته شد. محمت آغار پس از آن مدتی به عنوان وزیر کشور انتخاب شد، و سال ها پس از آن در دولت فعلی رجب طیب اردوغان دوباره به عنوان رئیس پلیس ترکیه مسئولیت پذیرفت.

۲۸ سال پس از ترور مومجو، صدات پکر رئیس باند مافیایی که سال ها در خدمت حکومت ترکیه بود، در یکی از فیلم های افشاگری اش پرده از راز این قتل برداشت و گفت که محمت آغار رئیس پلیس وقت، مسئول مستقیم این قتل بوده است.

کتاب ها

از کتاب های مومجو می توان از «مجرمان و قدرتمندان، قاچاق سلاح و ترور، دیگ سحرآمیز سال های دهه ۴۰، سرباز پیاده نظام، پرونده کُرد، طریقت-سیاست-تجارت، و قیام کردی-اسلامی» نام برد. کتاب آخر او پرونده ای درباره شکل گیری پ.ک.ک بود که ناتمام ماند.

اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
برچسب ها:
دیدگاهها

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی